• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi
 • www.twitter.com
Dünya Kırşehirliler Derneği
  • OZANLAR VE EVLİYALAR DİYARI "KIRŞEHİR" KENTPARK
  • Dünya Kırşehirliler Derneği | Türkiye ve Dünya'nın her yerine hizmetlerine devam.
  • NEŞET ERTAŞ "KIRŞEHİR" demek "BOZLAK" demek
  • Dünya Kırşehirliler Derneği Neşet Ertaş için Var
  • AHİLİK | AHİ EVRAN-I VELİ | ŞEYH EDEBALİ
  • Ahilik Nedir - Ahi Evran-ı Veli Kimdir - Şeyh Edebali Kimdir Kırşehir Değerleri Selçuklu - Osmanlı - Türkiye
Üyelik Girişi
Ana Menü
Site Haritası
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Ahi Evran Üniv.Rektörü

Kırşehir Büyükleri
Şeyh Edebali Kimdir ?

Şeyh Edebali 

 Kırşehir

Ahi Evran veiAhilik

Kırşehir

Cacabey ve Medresesi

Kırşehir

Aşıkpaşa ve Türbesi

 Kırşehir

Yunus Emre ve Türbesi

 Kırşehir

Süleyman Türkmani

 Kırşehir

Ahmedi Gülşehri

Dünya Kırşehirliler Derneği
Kırşehir

Seyfe Gölü

 Kırşehir

Kesik Köprü

  Kırşehir

Hirfanlı Barajı

Kırşehir

Kalehöyük

OZANLARIMIZ
Kırşehir 

Muharrem Ertaş

Kırşehir

Çekiç Ali

 Kırşehir

Hacı Taşan

Kırşehir

Aşık Said

 Kırşehir

Şemsi Yastıman

 Kırşehir

Neşet Ertaş

  Kırşehir

Ekrem Çelebi

  Kırşehir

Bahri Altaş

 Kırşehir

Tufan Altaş

Kırşehir

Kırşehir Ustaları

Kırşehir 

Kaman MehterTakımı

KİŞİSEL SİTELER

AHİLİK KİMSENİN OYUNCAĞI DEĞİL LİDER ÜLKE TÜRKİYE'nin KURTULUŞ REÇETESİDİR

"AHİLİK" Lider ülke Türkiye'nin temelidir.Markalaşma, üreterek büyüme, sanayileşme, dışa bağımsız ekonomi oluşturarak, çırak, kalfa, usta ilişkisinin özü kurtuluş reçetesi ve yoludur.

Geçtiğimiz günlerde Konya'da düzenlenen "ULUSLARARASI AHİLİK FUARI VE İŞ AHLAKI ZİRVESİ" programının ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY'ın "Konya Ahiliğin Merkezidir" sözleri Ahilik tartışmasının ateşini fitillemişti. Kırşehirlilerden ve Kırşehirli siyasetçilerden tepki çekmişti.Gazetelerde manşet, sosyal medyada haber tepkilere neden olmuştu.

Türk milleti olarak Ülkemiz adına yapılan bu çalışmalar bizleri mutlu etmektedir fakat kendi öz değerleriyle özdeşleşen şehirlerin kimlikleri o şehirlerde canlandırılırsa daha iyi verim alınır amaçlar hedefine ulaşır.Bu programların Kırşehir'de yapılması tabiki hemşehrilerimizi fazlasıyla mutlu ederdi.Ahilik adına yapılan amacına ve hedefine ulaşan her program nerde olursa olsun, hangi ilde yapılırsa yapılsın sonuna kadar destekçisiyim. Ahilik kutlamalarının komuta merkezi Kırşehir'dir, Ahilik Konya'ya gitmiyor, Ahi Evran'ın Türbeside oraya taşınmıyor.Yapılan açıklamalar ortamı germiştir ve gereksiz eleştirilere yol açmıştır. Mevlana ile alakalı bir uluslararası program yapılsa bunun merkezi Kırşehir dense tepki görür aynen Ahilik'te olduğu gibi. Bu nedenle hangi görevde olursak olalım hassasiyet içeren manevi değerlerimizle alakalı ortamın atmosferine kapılıp, alkışlarla yürürken laflarımıza dikkat edip konuşmalıyız.

Bir Bakanımızı Ahilik adına ziyarete gittiğimizde Bakanımızın danışmanlığını yapan Eski Milletvekilimizin konuşması beni şoke etmişti. Mustafa KARAGÜLLÜ ile Kırşehir Eski Milletvekili Abdullah ÇALIŞKAN Ahilik merkezini bizden aldılar Denizli yerine Kırşehir'e götürdüler dedi. Beni bu kelimeler çok üzmüştü ve şimdide aynı vaka ile karşı karşıya kaldık. "Eşyaya teslim olmayan Ahlaktır AHİLİK" Makam sahibi olmak ayrı, Ahlak sahibi olmak ayrı, fitneye fırsat vermekte apayrı bir durumdur.

Ahilik adına yapılan hizmetlerin içeriğine ve amacına ulaşmasına bakmamız lazım ve hangi ilde olursa olsun desteklememiz lazım.Bu ülke hepimizin birliğimizin dirliğimizin bozulmaması için hep birlikte çalışmamız lazım.Siyasi çekişmelere öz değerlerimizi alet etmeden hedeflerimize ulaşmalıyız. Ahilik siyasetten güç almamıştır, siyasete güç katmıştır.

AHİLİK adına ömrünü ve servetini harcayan rahmetli Mustafa Karagüllü, devlet töreni ile merkezi Kırşehir'de kutlanması için Ahilik Haftasına öncülük etmiştir, kendilerini rahmetle anıyoruz.

Günümüzde başında AHİ ve AHİLİK olan Vakıflar, dernekler, ocaklar şirketler sadece cebini doldurma, bir yerlerde itibar görme, makam mevkilere gelmek, ordan burdan ticaret adı altında kendi maddi çıkarları için manevi değerlerimizi maalesef göz göre göre kullanma peşine düşmüşlerdir.

Çekini ödemeyen, devletten vergisini kaçıran, ticari ahlakı kalmamış, insanlara tepeden bakan, manevi değerlerimizi merdiven yapan sözüm onlara kişi ve kişiler tarafından AHİLİK temsil edilir olmuş ve vicdanlarımızı sızlatmaktadır.Önce bunların önüne geçilmeli ve dur denilmelidir.

Kırşehir Türk dilinin kurulduğu Türkçe'nin ve Ahiliğin merkezidir.Bu ülkede başına AHİ ismini koyup ardına yabancı kelimelerle süsleyen kurum ve kuruluşlar maalesef günümüzde ticaret ahlakında ayaklar altına almışlardır. AHİLİK adının her yerde rahatça kullanılmaması için Ticaret Bakanlığımız hassasiyetle çalışmalar yapmalıdır.Bizlerde kendilerine destek vermeye hazırız.

AHİLİK, sadece etkinlik yaparak kutlanan bir gün veya hafta olmamalı.
AHİLİK BAYRAMI olarak resmileşmeli, terfiler şed kuşatılarak o gün yapılmalıdır.Ustasının izni olmadan kalfalar usta olmamalıdır, makamlara yükselmemelidir. Adamı olan değil adam olan Usta olan liyakat sahibi işin ehli insanlar işlerin başına getirilmelidir.

Ahilik başlangıcı ve çıkış noktası Kırşehir'dir.1954 yılında ilçe yapılan Kırşehir ilçelerinden olduğu gibi bölgenin Termal ve Kültürel gelişmesinin önü kesilmiştir, AHİLER ŞEHRİ KIRŞEHİR demokrasi gazisi olarak tarihe geçmiştir.Haklarının tekrar verilmesi Hacı Bektaş-ı Veli ile Ahi Evran-ı Veli'yi, Evliyalar diyarı Kırşehir'de tekrar birleştirmeliyiz.

Kapadokya'nın giriş kapısı sayılan Kırşehir Termal Turizim ile kendine yer bulmalıdır.Karakurt ile Kozaklı termal mesafesini azaltarak öz kimliğine döndürülmelidir.

DÜNYANIN İLK ASTRONOMİ OKULU, Uzayı inceleyen yer Türk-İslâm kültür ve medeniyetinin en muhteşem mimari özelliklerini yansıtan Cacabey Medresesi, Selçuklular döneminde dinî ilimler yanında müspet bilimlerin de öğretildiği bir fakülte olarak kullanılmış; gökyüzünün, güneşin, ayın, yıldızların hareketlerini inceleyen bir gözlemevi olarak Kırşehir'de yıllar boyu ayakta kalmıştır.Buranında tekrar canlandırılıp Milli diriliş ruhuna hazırlamalıyız.

Moğolları 30 bin kadın asker yetiştirerek karşı duran ve onları geri püskürten Dünya'nın ilk KADIN TEŞKİLATI'nın kurucusu Ahi Evran'ın eşi Fatma Bacı'nın memleketidir Kırşehir.Selçuklu Devleti'nin yapmış olduğu faaliyetler ve değerleriyle aslında Selçuklu'nun da başkenti Kırşehir'dir.

Türk dilinin gelişmesi ve yayılmasında büyük hizmetleri bulunan, bu uğurda ölümsüz eserler yazan ilk Türkçeci şairlerimizden Âşık Paşa Kırşehir'in bir değeridir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulması aşamasında Kırşehir'de 20 dakika secdeye yatan Ahi Evran, Hacı Bektaş'ı Veli, Şeyh Edebali gibi değerlerimize ilk işaret ordan gelir yeni bir Cihan Devleti kurulacak.Kırşehir'de doğan Şeyh Edebali Ahi Evran tarafından görevlendirilerek Bilecik Söğüt'e gönderilir ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu başlar.

Bu manevi değerlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.Kırşehir'i değerlerinden kimse ayırmasın.Kırşehirliler Selçuklu'da Osmanlı'da olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti'nde de değerler yetiştirmiş dimdik devleti milleti için elif gibi ayakta durmuşlardır.

Kırşehir demokrasi gazisidir itibari iade istiyoruz.Elimizden alınan ilçelerimiz tekrar bizlere teslim edilsin manevi değerlerimize herkes el uzatmasın.Bilen bilmeyen bizden fazla KIRŞEHİRLİ olmasın.

Bu kadar değerleri olan, ispatlı kanıtlı Türbelerinin bile bu şehirde olduğu değerlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.Yapılan her hizmet ve icraatlar bence değerlerimizin olduğu değerli şehrimiz KIRŞEHİR'de yapılmalıdır.

YERLİ ve MİLLİ DİRİLİŞ'in şehridir KIRŞEHİR.

Gönül adamı Neşet Ertaş'ın dizeleriyle sözlerime son veriyorum.
"Bütün dünya Allah diyor
Onun nimetini yiyor
İnsan kısbetini giyor
Ayrılık güden olmasın

Kendin bilen bunu anlar
Çünkü haktır bütün canlar
Yardımlaşsın tüm insanlar
Dünyada fakir kalmasın

Bir garibim budur derdim
Tüm dünyayı ben de gördüm
İsterim ki benim yurdum
Dünyadan geri kalmasın

Gönüldağı'nda gönüllerde kalmanız temennisiyle,

Selam ve dua ile kalın sağlıcakla...

Saygılarımla
ÜNAL KAYA
Gazeteci Yazar
Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı

128 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÜNAL KAYA - DÜNYA KIRŞEHİRLİLER DERNEK BAŞKANI

ÜNAL KAYA
Dernek Başkanı
Özgeçmiş
www.unalkaya.com
Başkandan Mesaj
BİMER BAŞVURU
Bimer Başvuru Formu | Bimer sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.93247.9641
Euro9.38769.4252
Hava Durumu
Saat

FACEBOOK'ta BİZ
KIRŞEHİR İDARİ YAPISI

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa KENDİRLİ


MUSTAFA KENDİRLİ
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
AK PARTİ
 Halkla İlişkiler Binası 1.
Kat Nolu Banko Oda: E113

TEL: 0312 420 59 38
        0312 420 59 39
FAX: 0312 420 22 61


 

 Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ?

 

DR. METİN İLHAN
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
CHP

 Halkla İlişkiler Binası 3. 
Kat 3 Nolu Banko Oda: F320

TEL: 0312 420 56 20
        0312 420 56 21
FAX: 0312 420 21 23 Kırşehir Valisi İbrahim AKIN

İbrahim AKIN
 Kırşehir Valisi

Tel : 0386 213 11 25  
Fax: 0386 213 33 97


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu

Selahattin EKİCİOĞLU
Kırşehir Belediye Başkanı

Tel : 0386 213 10 23 
Fax: 0386 213 44 87
 

 

 

YURT DIŞINDAKİ DERNEKLERİMİZ

 • ABD
  ALMANYA
  AVUSTURYA
  AVUSTURALYA
  BELÇİKA
  DANİMARKA
  FRANSA
  HOLLANDA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE
  İTALYA
  İSPANYA
  NORVEÇ

Nöbetçi Eczaneler
 Kırşehir

Konaklama Mekanları

Kırşehir 

Kaplıcalarımız

 Kırşehir

Gezi Alanları

 Kırşehir

Onix Kırşehir

 

Kaman Cevizi

TÜRKİYE deki DERNEKLERİMİZ
 • ADANA
  ADIYAMAN
  AFYONKARAHİSAR
  AĞRI
  AMASYA
  ANKARA
  ANTALYA
  ARTVİN
  AYDIN
  BALIKESİR
  BİLECİK
  BİNGÖL
  BİTLİS
  BOLU
  BURDUR
  BURSA
  ÇANAKKALE
  ÇANKIRI
  ÇORUM
  DENİZLİ
 • DİYARBAKIR
 • Temsilcimiz
 • Ramazan Doğan 
 • 0542 584 40 06
 • EDİRNE 
 • ELAZIĞ
  ERZİNCAN
  ERZURUM
  ESKİŞEHİR
  GAZİANTEP
  GİRESUN
  GÜMÜŞHANE
  HAKKARİ
  HATAY
  ISPARTA
  MERSİN
 •  
 • Mersin Kırşehirliler Derneği

 •  
  İSTANBUL

 • İZMİR
  KARS
  KASTAMONU
  KAYSERİ
  KIRKLARELİ
  KIRŞEHİR
  KOCAELİ
 •  
 • Gebze Kırşehirliler Derneği
  Tel :
   
  KONYA
  KÜTAHYA
  MALATYA
  MANİSA
  KAHRAMANMARAŞ
  MARDİN
  MUĞLA
  MUŞ
  NEVŞEHİR
  NİĞDE
  ORDU
  RİZE
  SAKARYA
  SAMSUN
  SİİRT
  SİNOP
  SİVAS
  TEKİRDAĞ
  TOKAT
  TRABZON
  TUNCELİ
  ŞANLIURFA
  UŞAK
  VAN
  YOZGAT
  ZONGULDAK
  AKSARAY
  BAYBURT
  KARAMAN
  KIRIKKALE
  BATMAN
  ŞIRNAK
  BARTIN
  ARDAHAN
  IĞDIR
  YALOVA
 •  
 • Yalova Kırşehirliler derneği
  Tel:
   
  KARABÜK
  KİLİS
  OSMANİYE
  DÜZCE
 • DÜZCE 

 

Sitemizde yayınlanan Reklamlardan Herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Aşamasında olup Şu an itibariyle internet üzerinden faaliyete başlamıştır..Derneğimiz Kurulum aşamasındadır

Videolarımız
 Kırşehir
Takvim