• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905549585399
 • https://www.twitter.com/kirsehirdernegi
 • https://www.instagram.com/kirsehirlilerdernegi
 • https://www.youtube.com/bozkırınsesi
Dünya Kırşehirliler Derneği
  • OZANLAR VE EVLİYALAR DİYARI "KIRŞEHİR" KENTPARK
  • Dünya Kırşehirliler Derneği | Türkiye ve Dünya'nın her yerine hizmetlerine devam.
  • NEŞET ERTAŞ "KIRŞEHİR" demek "BOZLAK" demek
  • Dünya Kırşehirliler Derneği Neşet Ertaş için Var
  • AHİLİK | AHİ EVRAN-I VELİ | ŞEYH EDEBALİ
  • Ahilik Nedir - Ahi Evran-ı Veli Kimdir - Şeyh Edebali Kimdir Kırşehir Değerleri Selçuklu - Osmanlı - Türkiye
Üyelik Girişi
Ana Menü
Site Haritası
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Ahi Evran Üniv.Rektörü

Kırşehir Büyükleri
Şeyh Edebali Kimdir ?

Şeyh Edebali 

 Kırşehir

Ahi Evran veiAhilik

Kırşehir

Cacabey ve Medresesi

Kırşehir

Aşıkpaşa ve Türbesi

 Kırşehir

Yunus Emre ve Türbesi

 Kırşehir

Süleyman Türkmani

 Kırşehir

Ahmedi Gülşehri

Kırşehir

Seyfe Gölü

 Kırşehir

Kesik Köprü

  Kırşehir

Hirfanlı Barajı

Kırşehir

Kalehöyük

OZANLARIMIZ
Kırşehir 

Muharrem Ertaş

Kırşehir

Çekiç Ali

 Kırşehir

Hacı Taşan

Kırşehir

Aşık Said

 Kırşehir

Şemsi Yastıman

 Kırşehir

Neşet Ertaş

  Kırşehir

Ekrem Çelebi

  Kırşehir

Bahri Altaş

 Kırşehir

Tufan Altaş

Kırşehir

Kırşehir Ustaları

Kırşehir 

Kaman MehterTakımı

KİŞİSEL SİTELER
Prof. Dr. Erkut ATTAR
erkutattar@kirsehirlilerdernegi.com
VİCDAN ve ADALET
30/10/2011

Zaman zaman Beyazıt’a, Üniversite tarihi yerleşkesi içerisindeki Profesörler Evine uğradıktan sonra,  sahaflar çarşısındaki kitapçılara şöyle bir göz atıp, Beyazıt Gülhane parkından Sarayburnu’na doğru geçerim. Hey gidi fani dünya; o muhteşem yüzyılların yaşandığı, Kanuni Sultan Süleymanların yaşadığı Topkapı Sarayının hemen önündeki çay bahçesinde dinlenirim ve becerebilirsem iki satır kitap okurum. Böyle bir günde Gülhane Parkının eski halini anımsadım. O yıllarda kafeslerin arkasına, gelen geçen görsün diye konulan doğa hayvanlarının hali bir kez daha içimi sızlattı. Düşündüm, kafeslerin içerisindeki bu özgür ruhlu ve masum hayvancıklar acaba kendilerini buraya kapatanları ve dışarıdakileri nasıl görüyorlardı? Doğalarından koparılan ve Tanrının kutsal saydığı bu canlıların neden kendi yaşamlarını seçme hakkı onlara verilmemişti?

 

“Adalet sadece insanlar için mi vardır” diyecek oldum kendi kendime ve Beyazıt sahaflarından aldığım bir kitabın sayfaları o an zihnimde çevrildi.  Eski İstanbul öykülerinde boy gösteren Kadırgalı Adalet Abla geldi gözümün önüne ve yüzümde alaycı bir gülümseme belirdi.  O kitaptaki öykünün kahramanı Adalet Abla aynı mahallede yaşayan Vicdan Ablalar ile komşu olurdu. Daldım gittim, Kadırga’nın daracık sokaklarından çekilen akşam güneşine. O güneş Mabeyinci Yokuşuna tırmandığında kömür ateşi ince belli semaverleri azar azar fokurdatmaya başladı. Adalet abla cumbadan cumbaya gerilmiş iplerden çatal çörekler, akşam simitleri, sefer tasları geçirirken sanki Vicdan Abla’nın çığlıklarını işittim bir an “ilahi Adalet Abla gözün kör olmasın senin emi”. Mahallenin ve Ahlak Sokağının gülü Vicdan Abla’nın bilinen Vicdan’dan hiç farkı olmadığını düşündüm.  Gerçekten, ahlak sokağının sakinlerine bir sorarsınız da bin işitirsiniz.  Vicdanlısı, vicdansızı yetmiş bin laf konuşur onun hakkında. İçi dışı bir bu güzeller güzeli kadını hep birilerine yakıştırırlar.  Esasında o zavallı kadın ahlak sokağının bir adım ötesini bilmez. Vicdan abla gibi hepimiz bu vicdansızlara bozuluruz ama gerçekte onlara çok şeyler borçluyuzdur. Vicdansızlar vicdansızca davranarak bizleri düşünmeye ve aklımızı kullanmaya teşvik ederler. Böylece gelişmesi için ciddi talim gerektiren bu iki değeri uyarırılar. Tanrı bizlere kötülük edenlerden, edeceklerden, kıskananlardan ve de çekemeyenlerden bin bir kere razı olsun. Onlar olmasalar bizler vicdanı, iyiliği, hoşgörüyü ve erdemli olmayı anlayamazdık, anlatamazdık. Vicdansız olanlar yalnız Vicdan Abla ile uğraşanlar değildir; sevenleri ayıranlar, eziyet edenler, özellikle ve bilerek kötülük edenler, haksız yere arkanızdan konuşanlar, yalancılar, dolandırıcılar hep vicdansızdır. Savunmasız kişilere, çoluğa, çocuğa ve de özellikle hayvanlara eziyet edenler bu sıralamada ilk başı çekerler. İftira edenler de belki bunlardan sonra gelirler. Katiller ve hırsızlar bile bunlardan daha çok şeyleri hak ederler, çünkü insanlar bazen bu vicdansızlar yüzünden katil olurlar veya da zorda kaldıkları için hırsızlık yaparlar. Bu nedenle evleriniz veya arabalarınız soyulduğunda siz o hırsızlara “vicdansız” dersiniz, ancak size birileri iftira ederse veya etmeye kalkışırsa bunlara da hem “şerefsiz” hem de “vicdansız” dersiniz ve daha fazla tepki duyarsınız. Doğrusu, böyle bir sıralama yapmak her zaman çok kolay olmayabilir, çünkü vicdansızlığın boyutları toplumlara, kültürlere ve mekânlara göre değişebilir yani göreceli olabilir. Örneğin,  adam öldürmek barışta olursa vicdansızlık savaşta olursa kahramanlıktır. Her şeye rağmen, vicdanın evrensel doğruları vardır, bunlar kültür, mekan ve zaman tanımaz. Her koşulda çocuklara ve hayvanlara kıymak vicdansızlıktır.

 

Bu kadar konuşmadan anlaşılacağı üzere “vicdan” doğru ile yanlışı, ayırt edebilme yeteneğidir. Dolayısıyla, vicdan ile akıl arasında ciddi bir bağlantı vardır. Evrensel doğrulardan itibaren vicdan göstergesi gaz pedalının üzerinde ne kadar sağa gidiyorsa “akıl” yazan araç o kadar süratlenecektir. Aklı kullanabilmek tanrısal bir sanattır. Kişi aklını ne kadar kullanabilirse o kadar tanrısal nitelikler kazanabilir. Tanrısal nitelikler kazanan kişinin de zaten en üst düzeyde vicdanlı olması beklenir, yani o göstergenin iyicene sağında yer alır. Vicdan azabı duyan bir kişinin yaptığı işi sonradan aptalca nitelemesi de bu yüzdendir. Vicdan konusunda hata yapmamak için sabırlı olmak şarttır. Bu nedenle sabır da tanrısal bir yetenektir ve en büyük erdemdir. Vicdansızlığın boyutları aklın boyutlarıyla ilişkili olduğundan bu azap o ölçüde önemlidir. Fidan gibi yiğide kıydık, güzelim kızı mahvettik, canım çocuğu rezil ettik, zavallı hayvandan ne istedik, bize zararı olmayan şu çalışkan karıncayı niye ezdik, köşedeki ağacı niye kestirdik, papatyayı niye topladık, çimene niye bastık derken Tanrısal niteliklere doğru süratli bir yolculuk başlamıştır. Kısacası, tanrısal nitelikleri kazanmak için gereken tek şey akıl ve bunu tamamlayan vicdanımızdır.  İnanç için var olan kurumlar düşünmemizi engellemediği, çıkar için kullanılmadığı ve vicdansızlığı maskelemediği sürece belki bizlerle Tanrı arasında bir köprü olabilir.

 

“El Hakim” yüce Allahın bir diğer adıdır. Hakim, hikmet sahibi olan, bilge kişi anlamına gelir. Vicdan sahibi olmak o kâmil kişinin en önemli erdemlerinden biridir. Hakim kişi vicdan ile akıl arasındaki ilişkinin farkına mutlak varmıştır ve evrensel doğrular konusunda duyarlıdır. Hakim, adaletin herkes ve hatta bir gün kendisi için de gerekeceğini bilir. Nazi Almanya’sında toplumun alt kademelerinden gelen ve esasında sıradan bir onbaşı olan Hitler hitabet sanatını çok yetkin bir şekilde kullanarak Alman toplumunu bilinen felaketlere doğru sürüklerken bu anaforun içerisinde ülkenin aydınları da kaybolmuştur. Ülkenin değerli hukuk adamları, hakimleri, savcıları ve avukatları bu faşist toplumsal hareketten etkilenmişler ve kendilerini bağımsız yargının değil bu olayların bir parçası olarak hissetmişlerdir. O günün Almanya’sında çok iyi hukuk eğitimi almış bu insanlar maalesef bilerek suçsuz insanları hapislere ve idamlara göndermişler, suçlu olup da faşist idare yanlısı olan kesime ise hoşgörü ile davranmışlardır. Bir hakime verilecek en büyük ceza onu bilerek yaptığı haksızlıklarda vicdanı ile baş başa bırakmaktır. Kalplerinde mutlak vicdan barındıran bu eğitimli insanlar sükûnet ve sabırla düşündüklerinde ve aklı ön plana aldıklarında bir sıradan, cahil ve maceracı onbaşının peşinde sürüklendikleri süre içerisinde yaptıkları hataları sonradan görmüşlerdir. Sadece kendi ülkesini ve insanını değil, tüm dünyayı felakete sürükleyen, binlerce insanın katline, suçsuz yere cezalandırılmasına neden olan bu lider bozuntusu özünde cehaletinden kaynaklanan aşağılık duygusunu tüm hayatı boyunca ülkenin aydınlarını hor görerek ve suçlayarak gidermiş ve her fırsatta onları halk ile karşı karşıya getirmiştir. Yakın zamanda Libya örneğinde gördüğümüz gibi bütün diktatörlerin ve diktatörlüklerin sonu mutlak hüsranla sonuçlanır. Halk ülkenin tarihsel, kültürel ve bilimsel birikiminden çok imarına ve sözde gelişen ekonomisine kendini kaptırmış, ancak yerleşen faşizm ve arkasından demokratik kurumların yok edilmesi ile birlikte yaşanan savaş ile beraber ülkede ne imar, ne ekonomi kalmış, Almanya bölünmüş ve Alman halkı esir duruma düşmüş ve büyük acılar yaşamıştır. Adalet herkes için dedik, Hitler Almanya’sının gerçekte bu değerli hukukçuları savaş sonrası bağımsız mahkemelerde yargılandıklarında aldıkları ağır cezalardan çok masum insanlara kıymaları nedeniyle vicdanlarına karşı olan sorumluluklarından dolayı kahrolduklarını itiraf etmişlerdir. Tek kişilik bir hücrede ölümü bekleyen veya idama giden bir masum insan onu haksız yere hücreye veya ölüme gönderen bir hakimden daha huzurludur. Ünlü filozof Sokrates’in dediği gibi genel olarak oldukça basit dengeler üzerine kurulan “mutluluk” ahlaki gelişimin sonucudur. Yazımıza ilham kaynağı olan, ahlak sokağında yaşayan Vicdan Abla, Adalet Hanımla olan ilişkilerindeki samimiyet ve dürüstlük nedeniyle mutludur, huzurludur ve özgür ruhludur. 

 

Bu vesileyle, elinde gereken saltanat ve güç varken kendini beğenmiş, Mussolini veya Hitler benzeri cahil diktatörlerin yaptığı gibi faşist ve teokratik bir idare yerine bizlere bağımsız demokratik bir cumhuriyet ve siyasetten bağımsız bir adalet sistemi hediye eden yüce Atatürk’ü saygı ile anar, hepinizin bu yıl kutlaması yapılmayan Cumhuriyet bayramını en içten dileklerimle kutlarım.  

 

Hakimlerin en ulusu yüce Tanrı aklımızı, vicdanımızı, ülkemizi, geleceğimizin temeli olan bağımsız yargımızı ve Cumhuriyetimizi korusun sevgili kardeşlerim.

 

 

Saygılarımla,

 

 

Prof. Dr. Erkut Attar15982 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR BAŞKA KÖROĞLU ÖYKÜSÜ - 09/10/2011
Ustalar - 05/10/2011
Ahiliğin Düşünsel ve Edimsel Özü - 25/09/2011
Unutulan Bayrak - 18/09/2011
Aşıklar - 04/09/2011
ÜNAL KAYA - DÜNYA KIRŞEHİRLİLER DERNEK BAŞKANI
ÜNAL KAYA
Gazeteci Yazar
Tv Program Yapımcısı
Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı
ÖZGEÇMİŞİ KİMDİR ?
  https://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi  https://www.twitter.com/kirsehirdernegi https://www.instagram.com/kirsehirlilerdernegi  https://www.youtube.com/bozkırınsesi https://api.whatsapp.com/send?phone=+905549585399

 
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Hava Durumu
Saat

FACEBOOK'ta BİZ
KIRŞEHİR İDARİ YAPISI

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan


NECMETTİN ERKAN 
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
AK PARTİ
 Halkla İlişkiler Binası  
Kat Nolu Banko Oda: 

TEL: 
FAX: 


 

 Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ?

 

DR. METİN İLHAN
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
CHP
 Halkla İlişkiler Binası. 
Kat 3 Nolu Banko Oda: 

TEL: 
FAX: Kırşehir Valisi Hüdayar Mete BUHARA

Hüdayar Mete BUHARA
Kırşehir Valisi

Tel : 0386 213 11 25  
Fax: 0386 213 33 97


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu

Selahattin EKİCİOĞLU
Kırşehir Belediye Başkanı

Tel : 0386 213 10 23 
Fax: 0386 213 44 87
 

 

 

YURT DIŞINDAKİ DERNEKLERİMİZ
 • ABD Kırşehirliler Derneği
  ALMANYA Kırşehirliler
  AVUSTURYA Kırşehirliler
  AVUSTURALYA Kırşehirliler
  BELÇİKA Kırşehirliler
  DANİMARKA Kırşehirliler
  FRANSA Kırşehirliler
  HOLLANDA Kırşehirliler
  İSVEÇ Kırşehirliler
  İSVİÇRE Kırşehirliler
  İTALYA Kırşehirliler
  İSPANYA Kırşehirliler
  NORVEÇ Kırşehirliler
 Kırşehir

Konaklama Mekanları

Kırşehir 

Kaplıcalarımız

 Kırşehir

Gezi Alanları

 Kırşehir

Onix Kırşehir

 

Kaman Cevizi

KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 • ADANA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ADIYAMAN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  AFYONKARAHİSAR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  AĞRI KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  AMASYA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ANKARA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ANTALYA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ARTVİN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  AYDIN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BALIKESİR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BİLECİK KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BİNGÖL KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BİTLİS KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BOLU KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BURDUR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BURSA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ÇANAKKALE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ÇANKIRI KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ÇORUM KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  DENİZLİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 • DİYARBAKIR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 • Temsilcimiz
 • Ramazan Doğan 
 • 0542 584 40 06
 • EDİRNE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 • ELAZIĞ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ERZİNCAN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ERZURUM KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ESKİŞEHİR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  GAZİANTEP KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  GİRESUN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  GÜMÜŞHANE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  HAKKARİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  HATAY KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ISPARTA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  MERSİN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 •  
 • Mersin Kırşehirliler Derneği

 •  
  İSTANBUL KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ

 • İZMİR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KARS KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KASTAMONU KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KAYSERİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KIRKLARELİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KIRŞEHİR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KOCAELİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 •  
 • Gebze Kırşehirliler Derneği
  Tel :
   
  KONYA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KÜTAHYA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  MALATYA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  MANİSA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KAHRAMANMARAŞ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  MARDİN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  MUĞLA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  MUŞ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  NEVŞEHİR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  NİĞDE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ORDU KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  RİZE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  SAKARYA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  SAMSUN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  SİİRT KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  SİNOP KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  SİVAS KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  TEKİRDAĞ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  TOKAT KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  TRABZON KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  TUNCELİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ŞANLIURFA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  UŞAK KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  VAN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  YOZGAT KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ZONGULDAK KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  AKSARAY KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BAYBURT KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KARAMAN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KIRIKKALE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BATMAN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ŞIRNAK KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  BARTIN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  ARDAHAN KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  IĞDIR KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  YALOVA KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 •  
 • Yalova Kırşehirliler derneği
  Tel:
   
  KARABÜK KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  KİLİS KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  OSMANİYE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
  DÜZCE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ
 • DÜZCE KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ

Videolarımız
 Kırşehir
Takvim