• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi
 • www.twitter.com
Dünya Kırşehirliler Derneği
  • OZANLAR VE EVLİYALAR DİYARI "KIRŞEHİR" KENTPARK
  • Dünya Kırşehirliler Derneği | Türkiye ve Dünya'nın her yerine hizmetlerine devam.
  • NEŞET ERTAŞ "KIRŞEHİR" demek "BOZLAK" demek
  • Dünya Kırşehirliler Derneği Neşet Ertaş için Var
  • AHİLİK | AHİ EVRAN-I VELİ | ŞEYH EDEBALİ
  • Ahilik Nedir - Ahi Evran-ı Veli Kimdir - Şeyh Edebali Kimdir Kırşehir Değerleri Selçuklu - Osmanlı - Türkiye
Üyelik Girişi
Ana Menü
Site Haritası
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Ahi Evran Üniv.Rektörü

Kırşehir Büyükleri
Şeyh Edebali Kimdir ?

Şeyh Edebali 

 Kırşehir

Ahi Evran veiAhilik

Kırşehir

Cacabey ve Medresesi

Kırşehir

Aşıkpaşa ve Türbesi

 Kırşehir

Yunus Emre ve Türbesi

 Kırşehir

Süleyman Türkmani

 Kırşehir

Ahmedi Gülşehri

Dünya Kırşehirliler Derneği
Kırşehir

Seyfe Gölü

 Kırşehir

Kesik Köprü

  Kırşehir

Hirfanlı Barajı

Kırşehir

Kalehöyük

OZANLARIMIZ
Kırşehir 

Muharrem Ertaş

Kırşehir

Çekiç Ali

 Kırşehir

Hacı Taşan

Kırşehir

Aşık Said

 Kırşehir

Şemsi Yastıman

 Kırşehir

Neşet Ertaş

  Kırşehir

Ekrem Çelebi

  Kırşehir

Bahri Altaş

 Kırşehir

Tufan Altaş

Kırşehir

Kırşehir Ustaları

Kırşehir 

Kaman MehterTakımı

KİŞİSEL SİTELER
Ünal KAYA
unalkaya40@hotmail.com
Ahi Evran Türbesi ve Ahilik Rezaleti
22/10/2011

Ahi Evran Türbesi ve Ahilik Rezaleti

Çok Şükür Kutladık, Durdukça Kurtlandık,Kurtlarımızı dökmek içinde inatlaştık, kendimizi sahneye attık.

Ve sonunda  pop müzik sesleriylede kutladık… sağ sola baktıkça kal-alabalık gördükçe bizlerde saflarda yerimizi aldık.Belki bedavadan bir gün geçirirdik dedik.  BİZ… Yani …. KIRŞEHİR…öylede oldu,çok alkışladık hatta ŞAPALAKLADIK…

Helal olsun bize, biz neymişiz be… Aferim ozaman 10 üzerinden 10,yok olmaz YILDIZLI PEKİYİ… aldık..

 

Değerli okurlarım,

Geçtiğimiz günlerde Ahilik kutlamalarını yaşadık.Bu kutlamalar başlamadan bu sitede yaptığım haberi hatırlatarak,Ahi Evran Türbesi ve çevresinin rezil ve rezalet hatta saatli BOMBA gibi her an patlayacağını yazdık.Değişen bir şeyler olmadı.Yine aynı tas yine aynı hamam.

1-Ahi Evran Türbesinin Tuvaleti rezil bir durumda ve çevreyi çok  rahatsız ediyor,PİS kokuyor.Bu ilgi alanı kime ait ise DERHAL önlemlerini alıp Muhterem Zata vefamızı göstermelidir.

2-Çay bahçesi  diye sakatlara ayrılan yerde AŞK-I alem yaşayan insanlarla dolduğu,  buraya gelen gerek sakat kardeşlerimiz gerekse çevre insanlarının sorumsuzlukları KIRŞEHİR örf adetine hatta AHİ EVRAN Türbesinin yanında yakışıksız olduğunu beliritiriz.Ahi Evran Türbesi yanı AŞK BAHÇESİ Değil, ister sakat ister normal vatandaş kim olursa olsun kesinlikle terbiyesini takılmalılardır.Yetkililer göreve lütfen !...

3-Türbenin yanında bulunan SAATLİ BOMBA diye nitelediğimiz, yine adını muhterem bir zatdan alan özel hastane olan AŞIKPAŞA Hastanesinin Elektrik Trafolarının yeri değiştirilip, muhafazalı bir biçimde koruma altına alınmalıdır. Zaten bu hastene görüntü olarakta Ahi Evran Türbesinin tarihi görüntüsünü bozmaktadır. Faaliyete geçmiş hastane ve personelinin zor durumda kalmasını istemiyoruz.Olan olmuş izin verenler vermiş, yatırım yapanlar yapmış ama elektrik trafosunun derhal SAATLİ BOMBA konumundan çıkarılması ve patladığında türbeyi yerle bir edeceğinide düşünmeliyiz.Gerek hastane gerekse belediye üstüne düşen görevi bir an önce gerçekleştirmelidir.

4-Çevre Kirlilik Ölçüm cihazının türbe çevresine yaşatmış olduğu görüntü kirliliği yönünden yerinin uygun olmadığını hatırlatır bir an önce ilgili kurumların harekata geçmesini istiyoruz.Bizde uğur getirsin nazar deymesin diye iğde dalı, nazar boncuğu, al çabut , nazar mıskası takarlar ya insallah bu cihazlarda oraya koyanların bu zihniyetlerle oraya yerleştirdikleri gerçeği ortaya çıkmaz.

5-Türbenin Sunduraklarında bulunan kırıkların ne zaman tadilat edileceiğinide merakla bekliyoruz.

 

Evet  5 ana başlıkta topladığım haberimde, Ahilik kutlamaları öncesinde sizlerle paylaşmıştım.Ve şimdide sayın yetkililere seslenerek derhal yapılması gerekenleri yapmalarını istiyorum.

 

Öyleki ! harcanan ahilik Kutlamaları ücretleri dudak uçuklatıyor.Ahi Evran adını kullanarak cebini dolduran doldurana.Bunlarada bir şey demiyoruz ama gerçeklerle bizler yüzleşiyoruz.Yabancılaşan Kırşehir ve yok olmaya yüz tutmuş kültürümüz ve gençliğimizle de bizler baş başa kalıyoruz.Parayı veren alan kutlama bittimi alıp gidiyor ve kayboluyorlar.

Kırşehirde bulunan Termal oteller var Kırşehir’de faaliyet gösteriyorlar ama vergi dairelerinin  başka illere ait olduğunu biliyormuydunuz ?.Otellerimiz bile bizlerin değil bu kadarını ancak sizlere söyleyim.Ailemizle Kırşehir’e vardığımızda kişi başı bizlerden 50-100 TL arası günlük ücret istenildiğinde hatırlatırım.Bizler Kırşehir’e kendimizi çekemiyoruzki Turizm ve Kültür  Şehri yapmak için uğraşalım.Afyon, Yalova, Adapazarı gibi yerlerde Kırşehir kadar  kaplıca suyu olmamasına rağmen yapılan çalışmalar takdire şayandır.Demek ki bizler bile KIRŞEHİR’e gelemez olduk.Daha lüks daha misafir perver  Termal Turizm illerinde nerdeyse daha az fiyatlarla tatilimizi geçirebiliyoruz.Ya KIRŞEHİR’de ?

 

AHİLİK KUTLAMLARIMI YOKSA SARI TİŞÖRTLÜ KIZLARLA LAHMACUN SALONU AÇILIŞIMI ? AKLIM ALMADI

 

Evet sevgili Kırşehirli hemşerilerim.Aşağıdaki fotoğraflar her şeyi anlatıyor.Benim kanım donuyor,gözlerim doluyor, yüzüm kızarıyor ve utanıyorum artık.Yorum sizlerin

 

 MAŞALLAH NAZAR DEYMESİN ..... GÜZEL ÇIKMIŞLAR ....

 

GÖZÜM MEDYADA NE YAZACAKLAR DİYE

 

' TARİHİN DANSI GÖSTERİSİ BÜYÜLÜYOR '

 

Tarihi Dansı gösterisini geniş bir ekip gerçekleştirecek ve Türkiye'nin dört bir köşesinden halk dansları örnekleri sergileyecek. Bu muhteşem gurubun yapacağı gösterilerin ardından Funda Arar sahne alacak ve birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek. 

 

EVET FUNDA ARAR’da hayranlarıyla buluşacakmış Valla ben demiyom HABERDE öyle diyor..

 

Güzel güzel bakar bakar dinlerler.....

 

POP MÜZİK SANATÇILARIYLADA KONSERLER VERDİK !!!. BİZ NEYMİŞİK BE !!! PLAKAMIZ 40 BİZİM YA HERŞEYİ YAPARIZ … VAROLLLL SAVOLLL…

 

ŞAK ŞAK ŞAK ….. ACEBA NE ZAMAN BAŞIMIZ EDECEK TAK TAK TAK...

 

Merhum musalla taşında ve hoca sorar nasıl bilirdiniz merhumu (Merhumeyi)

VATANDAŞ

İyi bilirdik iyi 3 defa devam eder defin için mezarlığa gidilir cenaze defnedilir.Hoca Meftanın bilgilerini verir ve mefta öldüğünü anlar, başını vurur.

 

İşte TAK TAK TAK diye başımızı vurduğumuzda her şeyi anlayacağız ama Hasanımız HANS olmuş olacak.Mefta benzetme ama KÜLTÜRÜMÜZ elden gidiyor.Kültürümüz bittimi Hasanımız Hans odlumu başımızı tahtaya değil duvarlara vuracağız tak diye, bizim büyüklerimiz bizlere iyilik etmiyor kültürü bitiriyor BİZİ YOK ediyor.Geleceğimizi riske atıyor.

 

PEKİ AHİLİK NASIL KUTLANMALIDIR ?

Zat-ı Muhterem Ahilik’in Kurucusu Ahi Evran-ı Veli Hasretlerinin.Bu topraklara yerleşme gayesi,örfü adeti, ilmi göz önünde tutularak.Türk ve İslam coğrafyasında insanlığın hizmetine yararlı yapmış olduğu hizmetleri unutmayarak onun çizgisini takip etmeliyiz.

 

Cak cağalı değilde sade bir şekilde Günün anlam ve önemi uygun kutlanmalıdır.

Esnaf sorunlarının ele alındığı, projelerin sunulduğu, Ahilik terazisinin elde tutulduğu bir kutlama olmalıdır.

Önce Kırşehir üretiminin ne olduğu, tüketimini nerelerden sağladığı, eksik ve gereklerimizin tespitinin yapılması lazım.

Kırşehir gençliğinin Ahi Evran prensiplerinde, yetenekleriyle ne kadar özverili olduğu tespit edilmelidir.

Program başlangıcından program bitimine kadar nöbetleşe Türbede Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.

Gelenlere gelenek haline getirerek Ahi Lokumu, Ahi Şekeri özellikle LOKUM ve ŞEKERİN Kırşehir’le özdeşleşmiş Üzüm Pekmezi ve Kaman cevizinden yapılarak ikramlar edilmelidir.

Programa Kırşehir’le özdeşleşmiş Türkü Sanatçıları getirilmelidir.

Sunum ve çekimlerim Kırşehir Kültürü yoğrulmuş kibirsiz genç örnek kişilerin yapması, okuyan gençliğe örnek olması lazım.

Organizasyonların Para için değilde, önceliği  KIRŞEHİR için  Kültür aşkı ile yanan KIRŞEHİR’li kişiler tarafından yapılması lazım.(Kırşehirli olupta para aşkıyla yananlarda değil )

Ahi Otağı kurularak Türkiye’nin önde gelen İlahiyatçılarının ahilik hakkında yazdıkları kitaplar ve bilgiler vatandaşlar önünde tartışılmalıdır.Ve bunlar ulusal Tv kanallarından CANLI yayınlanmalıdır.

Dünya üzerinde bulunan KIRŞEHİR DERNEKLERİNİN özellikle AHİLER adı altında kutlamaların olduğu zaman gelerek faaliyetlerini orada rapor etmeleri lazım.Kültür Testinden nasıl geçecekler, geleneksel hale getirerek belge verilmelidir.

Ahilik TSE gibi marka patent olmalıdır.Ahilik belgesi yurt çapında ve uluslararası arenada geçerli olmalıdır.

Kutlamalar siyasilerin gövde gösterisi olmamalıdır.Ayşe teyzemizin Hasan Emmimizin şapkasıyla ayağında kara nastiği ile katıldığı söz sahibi olduğu bir ortamda kısacası doğal olunmalıdır.

Ahi Futbol Turnavası düzenlenerek her ilin esnaf sporu oluşturulmalıdır.Çünkü gençliği  elde tutmanın yollarından biride budur.Örnek futbol adamları Ahi ocağından geçmelidir.

İlahi sanatçılarıda getirilmelidir.

Her ilin Valileri ve Belediye başkanlarının Esnaflar için Projeleri yarışmalıdır.

Yılın Kadını, yılın adamı, yılın çiftçisi gibi üretime katkıda bulunan örnek kişileri bu şekillerde onure edilmesi lazım.

Kısacası Kültür ve örf adetlerimize yakışır işler yapılmalıdır.

 

KISACASI AHİLİK ANLAMINA UYGUN KUTLANMALIDIR ARKADAŞ KİMSE KÜSMESİN DARILMASIN ÇOCUK AVUTMUYORUZ ANMA ETKİNLİĞİ YAPIYORUZ……

SON HABERİM VE SİZLERİN YORUMUYLA YAZIMA SON VERİYORUM

 

Kırşehir'de sahipsizliğin önüne geçilemiyor ve dün Kırşehirspor'u yalnız bırakanlar, bu memleketin erenlerinin türbesine de sahip çıkamıyor.

 

 

Sahipsizliğin bu kadarına da pes!

 

 

Kırşehir24'e gelen bir ihbar üzerine harekete geçen editörlerimiz, Ahi Evran Veli Camii'ne giderek incelemelerde bulundu. Daha camiye girmeden caminin hoparlöründen çocukların oyun ve ' Pah puh oooooo' seslerini duyan Editörlerimiz, saat 17.00 sularında çocukları camiden kovalamak zorunda kaldı. Camiye giren editörlerimiz, bir tane görevli ile karşılaşmazken, daha sonra caminin iç kısmında Ahi Evran'ı Veli hazretlerinin türbesinin bulunduğu bölgeye geçiş yaptılar. Türbenin hemen arkasında yani sandukanın yanında bulunan duvardaki ahşap üzerine kazılan 'Trabzon ve E-M' yazılarını gören Editörlerimiz, ' Sahipsizliğin bu kadarına da pes ' dedi. 

 

Kırşehir 24 Haber sitesinde yayınlandığında kanım dondu kaldım öyle, kendime kızıyordum bazen bendemi sorun çokmu araştırıyorum diye ama bende haklıymışsım.

 

Daha geçtiğimiz ay içerisinde Ahi Evran'ı Veli'yi anma etkinliklerinde başta Vali M. Ufuk Erden olmak üzere Milletvekilleri, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Müftüsü Mustafa Balık, KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, bakanlık yetkilileri bu türbenin başında dua etmişlerdi.

 

 

Ahi Evran Türbesi  başta olmak üzere tüm tarihi eserlerimize sahip çıkılmasını ve 'Allah'ın Evi ' Lale Cami'nin yıkık dökük halinden kurtarılmasını istiyoruz.

 

 

Suç-u Lisan ettiysem affola

 

Kırşehir için varsak Kırşehir içinde yazmak zorundayız.

 

Saygılarımla

Ünal KAYA

0554 958 53 99

 

 3270 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Ahi Evran Türbe ve Camisi     31/10/2011 14:26

Sayın Ünal KAYA Hemşerim Ellerine sağlık çok güzel ve yerinde tesbitlerini yapmışın. Bir Kırşehirli olarak, Mersinde bulunan Mersindeki Kırşehirliler derneğinin kurucusu olarak, ve gurbette Kırşehire özlemle yaşayan bir hemşeriniz olarak size bu tür sorunları dile getirdiğiniz için sorumlu olan birimlerimizin harekete geçerek bir an evvel aksaklıkların giderilmesini ve şehrimize yakışan bir görünüme kavuşmasını temenni ederim.
Recai İLHAN

Yazarın diğer yazıları

Şartlar Olmamızı Gerektiriyorsa MİLLETVEKİLİ'de Oluruz. - 28/08/2014
Çok ŞÜKÜR Allah'ım !.... - 15/04/2014
Yardımlaşma ve Dayanışma,Ayrışma ve Kutuplaşmayamı Gidiyor - 24/03/2014
Kime ne için NEŞET ERTAŞ ödülü verildi anlamış değiliz - 21/10/2013
SAHİ BİZ KİMİN ADAMIYIZ ? - 23/06/2013
ÖZÜR DİLİYORUM - 03/06/2013
Okumuşun Cahili Olurmu? - 19/05/2013
SİYASET İÇİN DERNEK KURULMAZ - 18/04/2013
DÜZENİN İÇİNDEKİ DÜZENSİZLİKTE RAFTAKİ SAKLI “KUL HAKLARI” - 13/03/2013
 Devamı
ÜNAL KAYA - DÜNYA KIRŞEHİRLİLER DERNEK BAŞKANI

ÜNAL KAYA
Dernek Başkanı
Özgeçmiş
www.unalkaya.com
Başkandan Mesaj
BİMER BAŞVURU
Bimer Başvuru Formu | Bimer sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92525.9489
Euro6.56776.5940
Hava Durumu
Saat

FACEBOOK'ta BİZ
KIRŞEHİR İDARİ YAPISI

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa KENDİRLİ


MUSTAFA KENDİRLİ
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
AK PARTİ
 Halkla İlişkiler Binası 1.
Kat Nolu Banko Oda: E113

TEL: 0312 420 59 38
        0312 420 59 39
FAX: 0312 420 22 61


 

 Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ?

 

DR. METİN İLHAN
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
CHP

 Halkla İlişkiler Binası 3. 
Kat 3 Nolu Banko Oda: F320

TEL: 0312 420 56 20
        0312 420 56 21
FAX: 0312 420 21 23 Kırşehir Valisi İbrahim AKIN

İbrahim AKIN
 Kırşehir Valisi

Tel : 0386 213 11 25  
Fax: 0386 213 33 97


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu

Selahattin EKİCİOĞLU
Kırşehir Belediye Başkanı

Tel : 0386 213 10 23 
Fax: 0386 213 44 87
 

 

 

YURT DIŞINDAKİ DERNEKLERİMİZ

 • ABD
  ALMANYA
  AVUSTURYA
  AVUSTURALYA
  BELÇİKA
  DANİMARKA
  FRANSA
  HOLLANDA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE
  İTALYA
  İSPANYA
  NORVEÇ

Nöbetçi Eczaneler
 Kırşehir

Konaklama Mekanları

Kırşehir 

Kaplıcalarımız

 Kırşehir

Gezi Alanları

 Kırşehir

Onix Kırşehir

 

Kaman Cevizi

TÜRKİYE deki DERNEKLERİMİZ
 • ADANA
  ADIYAMAN
  AFYONKARAHİSAR
  AĞRI
  AMASYA
  ANKARA
  ANTALYA
  ARTVİN
  AYDIN
  BALIKESİR
  BİLECİK
  BİNGÖL
  BİTLİS
  BOLU
  BURDUR
  BURSA
  ÇANAKKALE
  ÇANKIRI
  ÇORUM
  DENİZLİ
 • DİYARBAKIR
 • Temsilcimiz
 • Ramazan Doğan 
 • 0542 584 40 06
 • EDİRNE 
 • ELAZIĞ
  ERZİNCAN
  ERZURUM
  ESKİŞEHİR
  GAZİANTEP
  GİRESUN
  GÜMÜŞHANE
  HAKKARİ
  HATAY
  ISPARTA
  MERSİN
 •  
 • Mersin Kırşehirliler Derneği

 •  
  İSTANBUL

 • İZMİR
  KARS
  KASTAMONU
  KAYSERİ
  KIRKLARELİ
  KIRŞEHİR
  KOCAELİ
 •  
 • Gebze Kırşehirliler Derneği
  Tel :
   
  KONYA
  KÜTAHYA
  MALATYA
  MANİSA
  KAHRAMANMARAŞ
  MARDİN
  MUĞLA
  MUŞ
  NEVŞEHİR
  NİĞDE
  ORDU
  RİZE
  SAKARYA
  SAMSUN
  SİİRT
  SİNOP
  SİVAS
  TEKİRDAĞ
  TOKAT
  TRABZON
  TUNCELİ
  ŞANLIURFA
  UŞAK
  VAN
  YOZGAT
  ZONGULDAK
  AKSARAY
  BAYBURT
  KARAMAN
  KIRIKKALE
  BATMAN
  ŞIRNAK
  BARTIN
  ARDAHAN
  IĞDIR
  YALOVA
 •  
 • Yalova Kırşehirliler derneği
  Tel:
   
  KARABÜK
  KİLİS
  OSMANİYE
  DÜZCE
 • DÜZCE 

 

Sitemizde yayınlanan Reklamlardan Herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Aşamasında olup Şu an itibariyle internet üzerinden faaliyete başlamıştır..Derneğimiz Kurulum aşamasındadır

Videolarımız
 Kırşehir
Takvim