• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi
 • www.twitter.com
Dünya Kırşehirliler Derneği
  • OZANLAR VE EVLİYALAR DİYARI "KIRŞEHİR" KENTPARK
  • Dünya Kırşehirliler Derneği | Türkiye ve Dünya'nın her yerine hizmetlerine devam.
  • NEŞET ERTAŞ "KIRŞEHİR" demek "BOZLAK" demek
  • Dünya Kırşehirliler Derneği Neşet Ertaş için Var
  • AHİLİK | AHİ EVRAN-I VELİ | ŞEYH EDEBALİ
  • Ahilik Nedir - Ahi Evran-ı Veli Kimdir - Şeyh Edebali Kimdir Kırşehir Değerleri Selçuklu - Osmanlı - Türkiye
Üyelik Girişi
Ana Menü
Site Haritası
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Ahi Evran Üniv.Rektörü

Kırşehir Büyükleri
Şeyh Edebali Kimdir ?

Şeyh Edebali 

 Kırşehir

Ahi Evran veiAhilik

Kırşehir

Cacabey ve Medresesi

Kırşehir

Aşıkpaşa ve Türbesi

 Kırşehir

Yunus Emre ve Türbesi

 Kırşehir

Süleyman Türkmani

 Kırşehir

Ahmedi Gülşehri

Dünya Kırşehirliler Derneği
Kırşehir

Seyfe Gölü

 Kırşehir

Kesik Köprü

  Kırşehir

Hirfanlı Barajı

Kırşehir

Kalehöyük

OZANLARIMIZ
Kırşehir 

Muharrem Ertaş

Kırşehir

Çekiç Ali

 Kırşehir

Hacı Taşan

Kırşehir

Aşık Said

 Kırşehir

Şemsi Yastıman

 Kırşehir

Neşet Ertaş

  Kırşehir

Ekrem Çelebi

  Kırşehir

Bahri Altaş

 Kırşehir

Tufan Altaş

Kırşehir

Kırşehir Ustaları

Kırşehir 

Kaman MehterTakımı

KİŞİSEL SİTELER
Ünal KAYA
unalkaya40@hotmail.com
Kırşehirli Burhan ULUTAN'ın GÜNEYDOĞU 1947 Raporu
30/10/2010

 

GÜNEYDOĞU 1947
 
Bundan tam 63 yıl önce Maliye Müfettişi Burhan Ulutan'ın devletin üst kademelerine sunmak için hazırladığı Güneydoğu Rapor, o günden bugüne çok fazla şeyin değişmediğini ortaya koyuyor

 


        Kimine göre, "Güneydoğu Sorunu", kimine göre "Kürt Sorunu" olarak adlandırılan konu hakkında, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın doğumundan iki yıl, PKK'nın kurulmasından da 32 yıl önce hazırlanan raporla devletin uyarıldığı ortaya çıktı. 1947 yılının Mayıs ayında Güneydoğu Anadolu illerinde teftiş için giden ve dört ay incelemelerde bulunan 32 yaşındaki Maliye Müfettişi Burhan Ulutan'ın hazırladığı, 'Cenup - Şark Anadolu Hakkında Bazı Notlar' başlığı ve 'Gizli ve Zata Mahsus" raporda, halkın yaşadığı sefalet ile aşiret ağaları ve jandarmadan gördüğü baskılar anlatıldı. 15 Eylül 1947 tarihli rapor, Türkiye'nin nasıl bir tehdit ile karşı karşıya kalabileceğinin de o günden ipuçlarını verdi.


       İran ve Irak sınırlarındaki köyler ile Şemdinli, Hakkari ve Van'da incelemeler yapan Ulutan gördüklerini Türkiye'nin ilk "Güneydoğu Raporu" olarak Teftiş Kurulu'na bildirdi. Raporda, köy evlerinin tepelerinde küçük bir delikten başka ışık ve hava girecek yeri olmayan ve toprak altına gömülmüş barınaklardan oluştuğu, yiyecek olarak yabani sarımsakla yapılmış "otlu peynir" ile darıdan başka birşeylerinin bulunmadığı anlatıldı.

Genelkurmay bile şaşırdı

   Burhaneddin Ulutan, raporun Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun o dönemdeki başkanı tarafından sümenaltı edildiğini belirtirken şunları anlatıyor:
       "Teftiş Kurulu başkanı mütareke yıllarında Kürt Teali Cemiyeti üyesi olmuş, yardımcısı da Diyarbakırlı bir aşiret ailesinden, raporu bakana ulaştırmamışlar. 1996 yılında bir bankacı dostum evraklarımın arasında raporu buldu okuyunca bunu Genelkurmay'a, hükümete ve milletvekillerine dağıttı. 1996 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı yaveri bir albay aracılığı ile benden bilgi aldı. 'Bu raporla o zaman ilgilenilmedi mi?' gibi konuların üzerinde durduk. O zaman Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir'de '50 yıl önce bu mesele ortaya konmuş, o zaman önlem alınsaydı, bugünleri yaşamazdık' dedi."

Aydın Mederes'ın ızdırabı

       Ve Ulutan konuyla ilgili yıllardır kimseye bahsetmediği bir anısını ilk kez açıklarken, yine sesi titriyordu:
       "1953 yılının sonbaharında Adnan Menderes ile Celal Bayar 10 günlük bir Güneydoğu Anadolu gezisi yaptılar. Döndüklerinin ertesi günü Başbakanlık binasındaki Bakanlar Kurulu Odası'nda birkaç bakanla birlikte oturuyorlar. Ben de Hasan Polatkan'la odaya girdim. Adnan Menderes gezi ile ilgili izlenimlerini anlatıyordu. 'Kardeşlerimiz oralarda toprak altında taş kovuklarında yoksul sefil yaşarken, memleketi idare ediyoruz diye nasıl öğünebiliriz." diye konuşurken, gözlerimden yaş geliyordu. Hasan Polatkan'ın arkasına saklandım ama Menderes beni gördü.
       'Burhan' dedi: 'Hepimizin hüngür hüngür ağlaması lazım oradaki facia karşısında.' Bakanlar orada ama ben de ukalalık olur diye rapordan sözetmedim. Size bir kopyasını vereyim diyemedim. Ama ondan sonra Güneydoğu'ya yatırım yapılmadı. Hep İstanbul Ankara gibi büyük şehirlere geniş caddeler yapıldı."

Servetimi IMF'ye borçluyum

       1915'te Kırşehir'de doğan Burhan Ulutan 2.5 yaşında babasını kaybetti. Annesi halı tezgahında çalışarak onu okuttu. 1936 yılında İstanbul Üniversitesi Mülkiye Mektebi'nden mezun oldu. Değişik memuriyetlerden sonra Maliye Müfettişi oldu. Bir süre İngiltere'de eğitim gören Ulutan, Türkiye'ye döndükten sonra Maliye Bakanlığı Müşavirliği, 1950 - 1953 yılları arasında Hazine Genel Müdür Yardımcılğı, 1953 - 1956 arası Hazine Genel Müdürlüğü yaptı. Bir dönem Adnan Menderes'e en yakın bürokratlardan biriydi.
       1956 - 1959 arası Türkiye Çimento Genel Müdürü, 1959 - 1960 arasıda Etibank Genel Müdürlüğü yaptı. 27 mayıs 1960 askeri darbesi ile tutuklanarak Yassıada'ya gönderildi. Gayri meşru kazancı olmadığının tespiti ile serbest bırakılsa da Demokrat Parti Genel İdare Kurulu'nun Anayasa'yı ihlale teşebbüs suçuna iştirak iddiasıyla beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapisten sonra özel sektöre geçen Ulutan, "Kendisine bir ev almaya yetecek kadar para kazandıran ve bütün servetimi yaptığım" dediği Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) dört yıl müşavir olarak çalıştı.

10 milyona vatan sahibi oluruz

       "Cenup - şark Anadolu hakkında bazı notlar"
        Halk ve yaşayışı:


       *Halen bütün mıntıka, Kürt dediğimiz Kürtçe konuşan insanlarla meskundur. Köyler, tepelerindeki ufak bir delikten başka ışık ve hava alacak yeri olmayan köstebek yuvasını andıran, kısmen yeraltına gömülmüş barınaklardan oluşmaktadır.

       *Halkın, bir nevi yabani sarmısakla karıştırılmış "otlu peynir" ve darıdan başka yiyeceği bulunmadığı; Anadolu köylüsünün başlıca gıdasını teşkil eden bulgurdan bile mahrum olduklarını işittim.

       *İnsanların üst ve başları tarif edilemeyecek kadar pis, eski ve pejmürde; çocuklar umumiyetle yarı çıplaktır.

       *Köylünün birinci derecede aşiret ağalarına; ikinci derecede ve daha ziyade jandarma ve asker korkusuyla devlete bağlandığını söylemekte hiçbir mübalağa yoktur.

       *Biz, ya buralarını Türkiye Cumhuriyeti'nin hudutları dahilinde hür ve müreffeh insanların vatanı olarak göreceğiz, yahut da tıpkı Balkanlar'da olduğu gibi, bir gün şu veya bu istikamette esen rüzgarların tesiri ve yerli ağaların bayrağı altında toplanan zavallı halkın ve düşman ordularının zafer ve naraları önünde ordularımızın yeni hudutlara çekildiğini göreceğiz.

       *Eğer bu derecede acı bir ihtimalle karşılaşmak istemiyorsak, yerli halkla anlaşarak, onları bağrımıza basıp, iyi idare ve kalkındırma hedefe ulaşabiliriz

       Bugünkü durumun sebepleri:

       *Halen yerli halkın devlet teşkilatına inanmadığını; bilhassa jandarma, tahsildar, tembel ve hırsız memurlarımız dolayısıyla bizden nefret ettiğini söylemek gerek.

       *Hakikatleri açıkça görmek ve ifade etmeye çalışmanın, bilhassa bu gibi davalarda, en az bir vazifedir. Kendi vatanımızda, kendi kardeşlerimiz arasında adeta bir müstemleke devleti gibi yaşamamız, silah kuvvetiyle halka hakim olmaya çalışmamızın sebepleri üzerinde ısrarla durmak ve onları bertaraf etmeye çalışarak vazifeye başlamak, hedefimiz olmalıdır. Bugünkü durumun sürüp gitmesinde bilhassa üç unsurun etkili olduğu kanaatindeyim.. a) Jandarma ve kısmen hudut kıtaları, b) Aşiret ağaları, c)Memur ve tahsildarlarımız.

       Neler yapılmalı.


       1- Memur tayinleri düzenlensin

       Bu mıntıkada memur ahlakı ve çalışkanlığı en mühim noktadır. Bu hususta, yeni mektep mezunlarının mecburi hizmetle şarka gönderilmeleri, bir heyecan havası ve misyoner ruhluluğu yaratılması, bütün gençlerin istisnasız doğudan geçirilmesi atamalarda iltimas ve kayırmalara katiyyen yer verilmemesi gerekir. Doğudaki memur maaşlarının en az yüzde 50 zamla ödenmelidir.

       2- Memur yaşayışının ıslahı:
       Bu mıntıkanın birçok yerlerinde memurlar, en ağır mahrumiyet, adeta sefalet içinde yaşamaktadırlar. Konut için kooperatif şeklindeki teşekküllerle memurlara ucuz giyecek ve yiyecek temin etmek, onu mahrumiyetten kurtarmak da lazımdır.

       3- Yapıcı devlet oluşmalı

       Önce köylünün sosyal ve ekonomik kalkınmasına önem vermek gerekir. Şarkta en az iki sene ve iyi hizmet görmeyen hiçbir doktora diploması verilmemeli. Hiçbir memur da belirli bir derecenin üzerinde de terfi ettirilmemeli.


       4- Adalet

       Halka yapılacak en büyük hizmetin başında adalet gelir. Bugün olduğu gibi adaleti, cahil jandarma neferi değil en iyi duygularla ve titiz bir itina ile çalışan adil mahkemeler dağıtmalı.

       5- Halkın okutulması ve Türkçe öğretilmesi;

       Bu bölgede ilk eğitim yeniden planlanarak halka Türkçe öğretilmeli. Ayrıca bu bölge çocuklarının askere alındıkları vakit İstanbul, İzmir gibi medeni batı merkezlerinde, örgütlenmiş askeri birliklerde yetiştirilmeleri çok faydalı olacaktır.

       6- Sıhhi kalkındırma ve bakım:

       Bu noktada hiç değilse, köylüye biraz temizlik ve iyi yaşamasını öğretebilsek, hastalıklarına deva olsak, köyleri istila etmiş bulunan haşarat ve pisliği bertaraf eyleyebilsek yeterlidir.

       7- Zirai ve iktisadi kalkınma:

       Sağlam ve devamlı geliri olmayan her insan kitlesi daima ayak altında sürünmeye mahkumdur. Bu bölgede hayvancılık, büyük bir gelir kaynağı olabilir. Su kaynaklarından istifade ederek kurulacak elektrik santralları sayesinde ucuz işletmeler sağlayabiliriz.

       8- İmar ve kalkınma programının gerçekleştirilmesinde bayındırlık hizmetlerin başında yollar gelir. Senenin birkaç ayında yalnız katır sırtında ve bin bir zorlukla dolaşılan bir bölgede yolsuz kaldığımız sürece medeniyete ulaşmayız.

       9- Toprak reformu batıdan değil doğudan başlamalı

       Bölgede toprağın çoğu, ya kaçak ya da kayıp olan kişilerden intikal ile Hazine ile aşiret ağalarının elindedir. Her iki halde de köylü, toprak üzerinde ya ortak, ya yarıcı veya ağanın marabasıdır. Devletin kendisine ait araziyi hızla ücretsiz olarak halka dağıtması, köylünün toprağı sahiplenmesi ve üretici olması gereklidir. Ve toprak reformuna batıdan değil doğudan başlanmalıdır.

       Sonuç:
       Yazdıklarımı özetlemek gerekirse, Doğu Anadolu'da yeni bir anlayışla işe girişmek, evvela devlet teşkilatını ıslah ederek planlı çalışmak zorundayız. Bu bölgenin henüz sahibi değiliz. İyi idare, halka benliğini iade va onunla kaynaşma bizi bu toprakların sahibi yapacaktır. Bu büyük hizmetin, her sene bütçeye nihayet 10 milyon liraya mal olacağını fakat bize bir vatan kazandıracağını zannediyorum.
       Hudutlarımız içinde üç gün rahatça dolaşan Mustafa Barzanlı'nın maiyetindekilerin çoğunluğunun bu bölge çocuklarının oluşturduğunu ve bir kısım aşiret ağalarının idaresi altında gizli kuvvetlerin devamlı olarak çalıştıklarını unutmamalıyız.

       Saygılarımla arz ederim.

       Van: 15/9/947
       Maliye Müfettişi
       Burhan Ulutan

Araştırmacı Yazar : Ünal KAYA

 4577 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Şartlar Olmamızı Gerektiriyorsa MİLLETVEKİLİ'de Oluruz. - 28/08/2014
Çok ŞÜKÜR Allah'ım !.... - 15/04/2014
Yardımlaşma ve Dayanışma,Ayrışma ve Kutuplaşmayamı Gidiyor - 24/03/2014
Kime ne için NEŞET ERTAŞ ödülü verildi anlamış değiliz - 21/10/2013
SAHİ BİZ KİMİN ADAMIYIZ ? - 23/06/2013
ÖZÜR DİLİYORUM - 03/06/2013
Okumuşun Cahili Olurmu? - 19/05/2013
SİYASET İÇİN DERNEK KURULMAZ - 18/04/2013
DÜZENİN İÇİNDEKİ DÜZENSİZLİKTE RAFTAKİ SAKLI “KUL HAKLARI” - 13/03/2013
 Devamı
ÜNAL KAYA - DÜNYA KIRŞEHİRLİLER DERNEK BAŞKANI

ÜNAL KAYA
Dernek Başkanı
Özgeçmiş
www.unalkaya.com
Başkandan Mesaj
BİMER BAŞVURU
Bimer Başvuru Formu | Bimer sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Hava Durumu
Saat

FACEBOOK'ta BİZ
KIRŞEHİR İDARİ YAPISI

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa KENDİRLİ


MUSTAFA KENDİRLİ
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
AK PARTİ
 Halkla İlişkiler Binası 1.
Kat Nolu Banko Oda: E113

TEL: 0312 420 59 38
        0312 420 59 39
FAX: 0312 420 22 61


 

 Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ?

 

DR. METİN İLHAN
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
CHP

 Halkla İlişkiler Binası 3. 
Kat 3 Nolu Banko Oda: F320

TEL: 0312 420 56 20
        0312 420 56 21
FAX: 0312 420 21 23 Kırşehir Valisi İbrahim AKIN

İbrahim AKIN
 Kırşehir Valisi

Tel : 0386 213 11 25  
Fax: 0386 213 33 97


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu

Selahattin EKİCİOĞLU
Kırşehir Belediye Başkanı

Tel : 0386 213 10 23 
Fax: 0386 213 44 87
 

 

 

YURT DIŞINDAKİ DERNEKLERİMİZ

 • ABD
  ALMANYA
  AVUSTURYA
  AVUSTURALYA
  BELÇİKA
  DANİMARKA
  FRANSA
  HOLLANDA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE
  İTALYA
  İSPANYA
  NORVEÇ

Nöbetçi Eczaneler
 Kırşehir

Konaklama Mekanları

Kırşehir 

Kaplıcalarımız

 Kırşehir

Gezi Alanları

 Kırşehir

Onix Kırşehir

 

Kaman Cevizi

TÜRKİYE deki DERNEKLERİMİZ
 • ADANA
  ADIYAMAN
  AFYONKARAHİSAR
  AĞRI
  AMASYA
  ANKARA
  ANTALYA
  ARTVİN
  AYDIN
  BALIKESİR
  BİLECİK
  BİNGÖL
  BİTLİS
  BOLU
  BURDUR
  BURSA
  ÇANAKKALE
  ÇANKIRI
  ÇORUM
  DENİZLİ
 • DİYARBAKIR
 • Temsilcimiz
 • Ramazan Doğan 
 • 0542 584 40 06
 • EDİRNE 
 • ELAZIĞ
  ERZİNCAN
  ERZURUM
  ESKİŞEHİR
  GAZİANTEP
  GİRESUN
  GÜMÜŞHANE
  HAKKARİ
  HATAY
  ISPARTA
  MERSİN
 •  
 • Mersin Kırşehirliler Derneği

 •  
  İSTANBUL

 • İZMİR
  KARS
  KASTAMONU
  KAYSERİ
  KIRKLARELİ
  KIRŞEHİR
  KOCAELİ
 •  
 • Gebze Kırşehirliler Derneği
  Tel :
   
  KONYA
  KÜTAHYA
  MALATYA
  MANİSA
  KAHRAMANMARAŞ
  MARDİN
  MUĞLA
  MUŞ
  NEVŞEHİR
  NİĞDE
  ORDU
  RİZE
  SAKARYA
  SAMSUN
  SİİRT
  SİNOP
  SİVAS
  TEKİRDAĞ
  TOKAT
  TRABZON
  TUNCELİ
  ŞANLIURFA
  UŞAK
  VAN
  YOZGAT
  ZONGULDAK
  AKSARAY
  BAYBURT
  KARAMAN
  KIRIKKALE
  BATMAN
  ŞIRNAK
  BARTIN
  ARDAHAN
  IĞDIR
  YALOVA
 •  
 • Yalova Kırşehirliler derneği
  Tel:
   
  KARABÜK
  KİLİS
  OSMANİYE
  DÜZCE
 • DÜZCE 

 

Sitemizde yayınlanan Reklamlardan Herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Aşamasında olup Şu an itibariyle internet üzerinden faaliyete başlamıştır..Derneğimiz Kurulum aşamasındadır

Videolarımız
 Kırşehir
Takvim