• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi
 • www.twitter.com
Dünya Kırşehirliler Derneği
  • OZANLAR VE EVLİYALAR DİYARI "KIRŞEHİR" KENTPARK
  • Dünya Kırşehirliler Derneği | Türkiye ve Dünya'nın her yerine hizmetlerine devam.
  • NEŞET ERTAŞ "KIRŞEHİR" demek "BOZLAK" demek
  • Dünya Kırşehirliler Derneği Neşet Ertaş için Var
  • AHİLİK | AHİ EVRAN-I VELİ | ŞEYH EDEBALİ
  • Ahilik Nedir - Ahi Evran-ı Veli Kimdir - Şeyh Edebali Kimdir Kırşehir Değerleri Selçuklu - Osmanlı - Türkiye
Üyelik Girişi
Ana Menü
Site Haritası
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Ahi Evran Üniv.Rektörü

Kırşehir Büyükleri
Şeyh Edebali Kimdir ?

Şeyh Edebali 

 Kırşehir

Ahi Evran veiAhilik

Kırşehir

Cacabey ve Medresesi

Kırşehir

Aşıkpaşa ve Türbesi

 Kırşehir

Yunus Emre ve Türbesi

 Kırşehir

Süleyman Türkmani

 Kırşehir

Ahmedi Gülşehri

Dünya Kırşehirliler Derneği
Kırşehir

Seyfe Gölü

 Kırşehir

Kesik Köprü

  Kırşehir

Hirfanlı Barajı

Kırşehir

Kalehöyük

OZANLARIMIZ
Kırşehir 

Muharrem Ertaş

Kırşehir

Çekiç Ali

 Kırşehir

Hacı Taşan

Kırşehir

Aşık Said

 Kırşehir

Şemsi Yastıman

 Kırşehir

Neşet Ertaş

  Kırşehir

Ekrem Çelebi

  Kırşehir

Bahri Altaş

 Kırşehir

Tufan Altaş

Kırşehir

Kırşehir Ustaları

Kırşehir 

Kaman MehterTakımı

KİŞİSEL SİTELER
Ünal KAYA
unalkaya40@hotmail.com
MERHAMETİN BİTTİĞİ YERDEYİZ
24/12/2011

Merhaba sevgili Kırşehirli hemşerilerim.

Yıllardan beri var olmak ve varolmamak arasında gidip gelen dünyada hayat mücadelesi veriyoruz.Bu mücadeleyi verirken, neyin nasıl doğru ve yanlış olduğunu bazen kestiremiyoruz.Eskiden köylerimizde güzel  Anadolumuzda yaşarken, dedemin Cuma namazından getirdiği 1 adet gaste kağıdına sarılı LOKUMU  3 torununa bölerek adeletin eşit paylaşmakla olduğunu öğrettiği gözümün önünden gitmiyor.İdareyi gerçekten idare edenlere vermemiz lazım, bu olay günümüz ortamında ya parasal güçten yada güçlüden yana tecelli etmiştir.İDARE kelime anlamına baktığında büyük vebalin olduğu haklı ile haksızın bulunduğu hak ve hukuk  mekanizmanlarından oluştuğu görülmektedir.

 

Sizce ZALİM de merhamet olur mu ?

 

Zalimde  merhamet olsa zalimlik yapmaz, güçsüzü ezmezdi.Ta Amerikalardan gelip Ortadoğuda katliyam yapmazdı.Maalesef bunlar gözümüzün önünden hiç gitmemektedir.

 

Kırşehir’li hemşerim, Ahilik prensiplerini korumalı, kollamalı ve gözetmelidir.Eğer bu Ticaret ahlakını yitirir teraziyi elinden düşürürse, işte o ZALİMİN yandaşı olur.

Zalim sadece Amerika mı?

Hayır sevgili hemşerilerim.Zalim değerlerini kültürünü para ile satıp bizlerin geleceğini karartan öz değerlerimizden uzaklaştıran canilerdende oluşmaktadır.

 

Bir mal satıyorsun, ve teraziyi hep kendi menfaatinde kullanıyorsun,Ya altına ağırlık koyorsun yada başka hileler yapıyorsun.Ozaman kazandığımızı sandığımız bir ortamda neler kaybettiğimizi düşünemiyoruz.Çünkü helal ile haram birbirine girmiş vaziyette damarlarımızdaki asil kanı arap saçına döndermektedir.

 

Bir gün çalıştığım iş yerine bir adam geldi.Selam verdi ve aleykümüselam dedim.Satmak istediği baldan bahsetti, ihtiyacım yok dedim.Çıkarken nerelisin dedi dedim Kırşehirliyim.Bende Kırşehirliyim dedi koskoca İstanbul’da, sevindim otur amca dedim, oturdu hasbaal ettim çalıştığım iş ortağım başka memleketli idi.Bal hastası bir abimizdi iş ortağımız ve onu aradım abi nerdesin gel diye ve abimiz geldi.Sen hakiki bal istemiştin bak benim hemşerim geldi alalım dedim.Bala baktı adama baktı birde bana baktı ama kaşını oynatıp gözünü kırpmadı, adamda kırmak istememiş acilen abimiz dükkandan çıktı başka bir müşterimize  gitmek zorunda kaldı.Balı almadı, ayakta  duran hemşerim, hadi yiğenim almıyonmu dedi cebimde paraya baktım dediği kadar yoktu komşu esnaftan aldım.Telefon istedim kullanmıyorum dedi vermedi.Çekti gitti,iş ortağımız abimiz geldi keşke almasaydın adamın yanında diyemedim hemşerim deyince bu sahte bal dedi.Ümitimi şevkimi ve hemşerilik duygumu o an körertti ama Kırşehir’e olan bağımlığımı dahada pekiştirdi.

Soruyorum size kazançlı çıkan kim oldu ?

Kazançlı  ben çıktım ama, MERHAMETİN BİTTİĞİ YERDE OLDUĞUMUZU anladım.

Ben nasıl kazançlı çıktım.Niyetim neydi Bal olarak almaktı.Allah insanların niyetlerine göre istediklerini verir.Ve banada öyle oldu bal olarak yedim (şifa olsun). Ya bana bal diye sahte balı satan aceba o parayı yemesi ona nasip oldu mu ? Onda Allah bilir.

 

Demekki yalan söylerek mal alıp satmayacağız.Merhametlidende merhametli olan insanları, merhametten uzak tutmayacağız.Hayır hasanet eden insanları o kurumlardan uzak tutmamalıyız.

Bakın içimizde bu olaylar olurken, yabancıların ticari hayatta memleketimizde büyük alışveriş merkezleri açarak bizleri nasıl sömürüyorlar.Yaklaşık 8 sene kaldığım Hollanda’da hep insan haklarından bahseden bu Avrupada yaşadım.Ama insan hakkının olduğu ülkede insan haksızlığınada bire bir şahit olaraktan yaşadım.Orda bile kuruşun olmasın kasadan geçemezsin.Şimdi ise o sistemi o insanlar Türkiye’ye getirdiler.

Bu olayı nasıl fark ettin diye sorarsanız !!!

Bir gün metro alışveriş merkezine gittik.Bir kaç bir şeyler aldık, arkadaş hemen poşete sarıldı, dedim bırak niye dedi, dedim onuda parayla satıyorlar dedim.Vayy anasını satayım biz nerde yaşıyoruz dedi, ve poşeti almadı.Nasıl olur dedi valla bal gibi olur dedim.Mahalledeki Hasan emmimizden aldığın yumurtalara ekmeklere aklın gitmesin dedim.Adamla birde direni direni pazarlık yapıyorsun ve poşet ne ne varsa alıyorsun, gıkı bile çıkmıyor dedim.Bu büyük marketleri getirenlerin ecdadı değilmi, tane ile domates, dilim ekmek, bir dilimde karpuzu alanlar.Kocası ekmeği, karısıda aldığı 1 adet salatalığın parasını ödeyen.İşte bu adamlar içimize yerleşiyor sinsi sinsi ve Merhamet duygularını bitirip hayatı maddiyata maddeye bağlıyorlar.Emine bibime varsan desen 2 yımırta ver  hemen verirdi paramı isterdi bizden hele bir para verde gör başına gelenleri ya şimdi ?

Peki Kadın hakkı dediler bir şeyler  çıkarıyorlar neymiş bu aceba !!!

Aklım almadı gene bu GAVURUN oyunları ve gavrun ıyunu dedim.Ya arkadaşlar ikide bir birileri çıkıyor kanun çıkarıp milletin gözüne girmeye çalışıyor ama sapla samanda birbirine katıyor.Ya arkadaşım Almanyada Avrupada kadın hakkımı var Allah aşkına, kadın hakkı dediğin nedir onu bana izah edin.Aile yapısı olmayan evliliğin ve yaşantının olmadığı, alkol ve uyuşturucunun dost hayatı yaşamın içinde kıvranan bu toplumun geçmişi olmayanların adetini örfünü niye alıyım ben arkadaşım.Kadın hakkını en güzel İSLAM dini vermiştir ve “Cennet Anaların Ayaklarının altındadır” demiştir.Kadınları dövmek tabiî ki haklı bir olay değil.Ama ağzını tutmayan cik cik ötenlerede büyüklerimiz büyüklük yapmalıdır.Bir baba kızı gelin olup evinden çıkarken, bu evden gelinliğinle çıktın kefeninle gelirsin dediğide kulaklarımızdan daha halen silinmedi.

 

Şimdi gelelim sözün özüne .Sevgili hemşerilerim, cennet anaların ayağı altında derken, evide dişi kuş yapar diyede bir söz vardır.Ailenin iç mekanızmasıdır kadın.Kadın varsa aile ve eş var.Onlarsa varsa çocuklar var.Bu nimetlerimizden bizleri mahrum edip ortalıkta kadınları provakatör olarak kullanmak adına işte böyle sinsi emeller peşine düşmüşlerdir.Kadın meydana çıkacak evde aşı kaynamayacak, kocası işten gelecek evde kimse yok napacak peki kahveye gidecek ömrünü boş işlerle geçirecek.Ne yapacaklar bu hakları çıkararak, çoluk çocuğa karışamayacak ve bileğimizi bükemeyen dünya devletlerinin genç nufusu ve  azalmakta olan birtoplumu ortaya çıkaracaklar.

 

Bizler aslımızı ve neslimizi biliyor, onun için o mücadeleyi veriyoruz.Aile ortamını kışkırtıp neymiş en ufak şeyde zile bas polis gelsin deyip kadınları sokaklara dökmeye kısacası aile yapısını bitirmeye çalışanlar var.Kadınlar bizlerin baş tacıdır, bizler kadınlarımızı ne avrupaya nede dunyaya değisiriz.Çünkü elindeki nasırlarıyla Ayşe teyzem çocuklarını okuttu bugünlere getirdi.Ekmek etti ,çörek yaptı, bir kuru sovanla, yağsız bulgur pilavını ekmek yaptı sofrasına, çocuklarını büyüttü.

 TÜRK KADINI CEPHEYE MERMİ TAŞIDI

Tarih boyunca Türk kadını, hayatın her safhasında erkeğin yanında yer alarak sorumlulukları paylaşmıştır.  Kurtuluş Savaşında vermiş olduğu büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza cephedeki yerini almış, düşmana karşı silâhı ile savaşarak, cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silâh ve giyecek imal ederek, vatanın kurtuluşunda ve bu günlere ulaşmamızda hak sahibi olmuştur.  İşte o Türk kadını kapanan köyünün yolunu açmaya gelen ekipleri doyurdu, sıcak ekmeğini paylaştı ONLARDAN BİRİ NENE HATUN BUDA KADINDI  Henüz 20 yaşında bir gelinken 1877-1878 yılları arasında yapılan Türk-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Aziziye Tabyası’nı sopayla,taşla, kazma, kürekle savunanlara katılarak cesurca savaştı.Daha sonra oğlunu Çanakkale Savaşı’nda şehit verdi. Kurtuluş Savaşı başladığında yaşı ilerlediği için cepheye gidip eskisi gibi savaşamadı. Atatürk’ü çok sever ve takdir ederdi. 1954 yılında 3. Ordu Müfettişi Orgeneral Nurettin Baransel Paşa’nın gayretleriyle kendisine “3. Ordunun Nenesi” ünvanı verildi. Cüzi de bir maaş bağlandı.1955 yılında anneler gününde “Yılın Annesi” seçildi. Erzurum manevraları sırasında Amerikan Generali Ridgway bu yüce insanın elini öptü. Nene Hatun bir kahramanlık ve analık sembolü olarak 98 yaşına kadar yaşadı. 

Peki Kadın hakkı sizde bir zile bas polis gelsin mi ? Yoksa Nene Hatunların analık sembolümü yorum sizin.

Yıkamadıkları aile yapımızı işte böyle içten içe yıkmaya çalışıyorlar.Saygı ve sevgi kalmayacak,çocuklar ana babayı tanımayacaklar.Tıpkı dağya çıkıp evini tarayanlar gibi (Allah Muhafaza)

 

İşte gördüğünüz gibi bunlarda MERHAMETİN BİTTİĞİ YERDELER.

 

Örfünüzü, adetinizi gelenek ve göreneklerinizi unutmayın.Yaşayın yaşatın birbirinizden kopmayın.Büyük büyüklüğünü küçük ise küçüklüğünü bilsin PARA ile MERHAMETSİZ olmasınlar.Para eliyin kiri bugün var yarın yok ama gelenek görenek aile her zaman var ve lazım.

 

Keşke çocuk olsam “Dedem cumadan geldiğinde gaste kağıdına sarılı lokumu üçe bölse” ne iyi olurdu.Ağlamakta güzel Allah kimseyi ağlatmasın ama  eskiler bir başkaydı kısacası MERHAMET VARDI,İNSANLIK VARDI.

 

Ya şimdi ?

  

Saygılarımla

Ünal KAYA3069 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Şartlar Olmamızı Gerektiriyorsa MİLLETVEKİLİ'de Oluruz. - 28/08/2014
Çok ŞÜKÜR Allah'ım !.... - 15/04/2014
Yardımlaşma ve Dayanışma,Ayrışma ve Kutuplaşmayamı Gidiyor - 24/03/2014
Kime ne için NEŞET ERTAŞ ödülü verildi anlamış değiliz - 21/10/2013
SAHİ BİZ KİMİN ADAMIYIZ ? - 23/06/2013
ÖZÜR DİLİYORUM - 03/06/2013
Okumuşun Cahili Olurmu? - 19/05/2013
SİYASET İÇİN DERNEK KURULMAZ - 18/04/2013
DÜZENİN İÇİNDEKİ DÜZENSİZLİKTE RAFTAKİ SAKLI “KUL HAKLARI” - 13/03/2013
 Devamı
ÜNAL KAYA - DÜNYA KIRŞEHİRLİLER DERNEK BAŞKANI

ÜNAL KAYA
Dernek Başkanı
Özgeçmiş
www.unalkaya.com
Başkandan Mesaj
BİMER BAŞVURU
Bimer Başvuru Formu | Bimer sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92525.9489
Euro6.56776.5940
Hava Durumu
Saat

FACEBOOK'ta BİZ
KIRŞEHİR İDARİ YAPISI

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa KENDİRLİ


MUSTAFA KENDİRLİ
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
AK PARTİ
 Halkla İlişkiler Binası 1.
Kat Nolu Banko Oda: E113

TEL: 0312 420 59 38
        0312 420 59 39
FAX: 0312 420 22 61


 

 Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ?

 

DR. METİN İLHAN
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
CHP

 Halkla İlişkiler Binası 3. 
Kat 3 Nolu Banko Oda: F320

TEL: 0312 420 56 20
        0312 420 56 21
FAX: 0312 420 21 23 Kırşehir Valisi İbrahim AKIN

İbrahim AKIN
 Kırşehir Valisi

Tel : 0386 213 11 25  
Fax: 0386 213 33 97


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu

Selahattin EKİCİOĞLU
Kırşehir Belediye Başkanı

Tel : 0386 213 10 23 
Fax: 0386 213 44 87
 

 

 

YURT DIŞINDAKİ DERNEKLERİMİZ

 • ABD
  ALMANYA
  AVUSTURYA
  AVUSTURALYA
  BELÇİKA
  DANİMARKA
  FRANSA
  HOLLANDA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE
  İTALYA
  İSPANYA
  NORVEÇ

Nöbetçi Eczaneler
 Kırşehir

Konaklama Mekanları

Kırşehir 

Kaplıcalarımız

 Kırşehir

Gezi Alanları

 Kırşehir

Onix Kırşehir

 

Kaman Cevizi

TÜRKİYE deki DERNEKLERİMİZ
 • ADANA
  ADIYAMAN
  AFYONKARAHİSAR
  AĞRI
  AMASYA
  ANKARA
  ANTALYA
  ARTVİN
  AYDIN
  BALIKESİR
  BİLECİK
  BİNGÖL
  BİTLİS
  BOLU
  BURDUR
  BURSA
  ÇANAKKALE
  ÇANKIRI
  ÇORUM
  DENİZLİ
 • DİYARBAKIR
 • Temsilcimiz
 • Ramazan Doğan 
 • 0542 584 40 06
 • EDİRNE 
 • ELAZIĞ
  ERZİNCAN
  ERZURUM
  ESKİŞEHİR
  GAZİANTEP
  GİRESUN
  GÜMÜŞHANE
  HAKKARİ
  HATAY
  ISPARTA
  MERSİN
 •  
 • Mersin Kırşehirliler Derneği

 •  
  İSTANBUL

 • İZMİR
  KARS
  KASTAMONU
  KAYSERİ
  KIRKLARELİ
  KIRŞEHİR
  KOCAELİ
 •  
 • Gebze Kırşehirliler Derneği
  Tel :
   
  KONYA
  KÜTAHYA
  MALATYA
  MANİSA
  KAHRAMANMARAŞ
  MARDİN
  MUĞLA
  MUŞ
  NEVŞEHİR
  NİĞDE
  ORDU
  RİZE
  SAKARYA
  SAMSUN
  SİİRT
  SİNOP
  SİVAS
  TEKİRDAĞ
  TOKAT
  TRABZON
  TUNCELİ
  ŞANLIURFA
  UŞAK
  VAN
  YOZGAT
  ZONGULDAK
  AKSARAY
  BAYBURT
  KARAMAN
  KIRIKKALE
  BATMAN
  ŞIRNAK
  BARTIN
  ARDAHAN
  IĞDIR
  YALOVA
 •  
 • Yalova Kırşehirliler derneği
  Tel:
   
  KARABÜK
  KİLİS
  OSMANİYE
  DÜZCE
 • DÜZCE 

 

Sitemizde yayınlanan Reklamlardan Herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Aşamasında olup Şu an itibariyle internet üzerinden faaliyete başlamıştır..Derneğimiz Kurulum aşamasındadır

Videolarımız
 Kırşehir
Takvim