• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • http://www.facebook.com/kirsehirlilerdernegi
 • www.twitter.com
Dünya Kırşehirliler Derneği
  • OZANLAR VE EVLİYALAR DİYARI "KIRŞEHİR" KENTPARK
  • Dünya Kırşehirliler Derneği | Türkiye ve Dünya'nın her yerine hizmetlerine devam.
  • NEŞET ERTAŞ "KIRŞEHİR" demek "BOZLAK" demek
  • Dünya Kırşehirliler Derneği Neşet Ertaş için Var
  • AHİLİK | AHİ EVRAN-I VELİ | ŞEYH EDEBALİ
  • Ahilik Nedir - Ahi Evran-ı Veli Kimdir - Şeyh Edebali Kimdir Kırşehir Değerleri Selçuklu - Osmanlı - Türkiye
Üyelik Girişi
Ana Menü
Site Haritası
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Prof.Dr. Vatan KARAKAYA

Ahi Evran Üniv.Rektörü

Kırşehir Büyükleri
Şeyh Edebali Kimdir ?

Şeyh Edebali 

 Kırşehir

Ahi Evran veiAhilik

Kırşehir

Cacabey ve Medresesi

Kırşehir

Aşıkpaşa ve Türbesi

 Kırşehir

Yunus Emre ve Türbesi

 Kırşehir

Süleyman Türkmani

 Kırşehir

Ahmedi Gülşehri

Dünya Kırşehirliler Derneği
Kırşehir

Seyfe Gölü

 Kırşehir

Kesik Köprü

  Kırşehir

Hirfanlı Barajı

Kırşehir

Kalehöyük

OZANLARIMIZ
Kırşehir 

Muharrem Ertaş

Kırşehir

Çekiç Ali

 Kırşehir

Hacı Taşan

Kırşehir

Aşık Said

 Kırşehir

Şemsi Yastıman

 Kırşehir

Neşet Ertaş

  Kırşehir

Ekrem Çelebi

  Kırşehir

Bahri Altaş

 Kırşehir

Tufan Altaş

Kırşehir

Kırşehir Ustaları

Kırşehir 

Kaman MehterTakımı

KİŞİSEL SİTELER
Ünal KAYA
unalkaya40@hotmail.com
Okumuşun Cahili Olurmu?
19/05/2013

Merhaba sevgili okurlarım.Yine sizlerle birlikteyiz.

 

Özlemini çektiğimiz günler, toplantılar, kültürel faaliyetler, türkülerimiz ve sizler.

 

İçimizdeki Ben olma aşağalık kompleksini hale üzerimizden atamıyoruz.Önce sizlere bir örnek vererek yazıma başlamak istiyorum.Anadoluda yaşayan bir adam günlerden bir gün oğluna derki ! “oğlum sen adam olamazsın” oda babaya dönerek baba ben adam olacağım der.Günler ayları aylarda yılları kovalarken babanın adam olamazsın dediği oğul okur makam mevki sahibi olur ve bir ile Vali olarak atanır.Emrinde bulunan kişilere emir verir “Filanca köye gidin, filanca kişiyi alın getirin” der.

 

Tabi apor topar varıyorlar babayı alıp Vali beyin makamına getiriyorlar.Koltuğa kurulmuş vaziyette oturan oğul babasına, “Baba bak bana hani sen demiştin ya adam olamazsın diye, işte bak ben Vali oldum” der.

 

Babası şaşkın bir şekilde Vali olan oğluna şu sözlerle cevap verir “Oğlum ben sana Vali olamazsın demedim, ben sana adam olamazsın dedim” diyerek ekler “Eğer sen adam olsaydın babanı ayağına getirttmezdin, babayın ayağına sen gelirdin”der.

 

Ne güzel bir kıssadan hisse demi ?

 

Demekki okumak makam mevki sahibi olmak ADAM OLMAK anlamına gelmemektedir.

 

Geçtiğimiz günlerde Ahi Evran Üniversitesi  Rektörlüğü tarafından UNESCO’nun katkılarıyla düzenlenen ve 13-14 Mayıs 2013 tarihinde Üniversitemizin Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonları’nda gerçekleştirilen “Uluslararası Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Sempozyumu”düzenlendi fakat bu organizasyon hiçbir ulusal basında  beklenilen ölçüde rağbet görmedi.Bu organizasyon başlamadan önce bana bir mail geldi.Bozlak kültürü ile alakalı, Kırşehir ile alakalı çalışmalarımın takdire şayan olduğunu dile getiren sempozyum koordinatörü  Ahi Evran Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Salahaddin BEKKİ bey bu sempozyumun reklamını benim iyi yapacağım kanısında olarak yardım talebinde bulunmuştur.İşin acı tarafıda şudur ki bizler kimsenin reklamcısı değiliz.Bizler ismimizin önünde Dr.  Kelimesi yazmasada Allah’ın izniyle çok işlere, çok başarılara imza attık.Gerek Türkiye’de kaldığım dönemlerde gerekse Avrupada yaşadığım 8 senemde.

Uzatmayalım ben tekrar maile maille cevap vererek hocaya teşekkür ettim.Bu program içeriğinde ne gerekiyorsa gerek konuşmacı olarak gerekse o sempozyumun içeriğine içerik katarak katkıda bulunmak istediğimi yazdım.Fakat ne mailime bir cevap geldi nede o sempozyuma katılmam için bir davet geldi.

 

Sonrasında bu sempozyum yaklaşırken beni bir Büyükşehir Belediyesinde Kültür Müdürü abimiz aradı, Ünal’cığım bu sempozyum için neler hazırladın deyince şaşırdım.Çünkü abimizinde benden çok beklentisi vardı. Senin o programda olman lazım demişti.Bende”Abi bize katılım için davetiye bile gelmediki içerik hazırlayalım” dedim. vedalaşarak telefonu kapattık.

 

Aradan 2 saat geçti Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü Halkla ilişkilerden bir bayan arkadaşımız aradı gayet ilgili ve alakalı bir şekilde Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanım sayın Ünal bey diyerek benden adres istedi.Birgün sonra kargo geldi ve sempozyumu izlemek için içerisinden davetiye çıktı.

 

Davetiye bana geldi tarih 10 Mayıs Cuma, Sempozyum 13 Mayıs Pazartesi.Öncelikle ilgi alakaları için teşekkür ediyorum.Sanırım Kültür Müdürü abimiz bahsettiki beni arayıp gönderdiler.

 

Bizlerin bu programa 3 gün içinde katılma şansımız yoktur.Sonuçta bizlerinde önceden planlanmış plan ve toplantılarımız vardır.Zaten cumartesi Antalya’daki programa katılmak üzere uçakla Antalya’ya geçtim, Pazar program vardı Hatay’daki patlamadan dolayı iptal ettik.Pazartesi sabah İstanbul’a dönmem lazımdı.Geri öğlen Kırşehir’e gitme gibi bir lüksüm olamazdı.Çünkü çalışıyorum önceden planlanmayan programa katılama gibi bir lüksümde olamazdı.

 

Konuşmacı değiliz, araştırmacı olarak çağırmadılar artı Neşet Ertaş’ın benimle özel anıları var bunlar içinde çağıran olmadı.

 

Bol bol Prof. Bol bol Doc lerimiz vardı zaten biz olsakta olurdu olmasakta.

 

Ankara’ya Kırşehir Zirvesi toplantısına Sayın Vekilimiz Abdullah Çalışkan tarafından çağrıldık.Tabi bizlerin dernek faaliyetleri, kültürel ve görsel basındaki Kırşehir’i tanıtıcı programlar yapmamız Kırşehir halkının her zaman takdirini kazanmıştır.Bizler siyasette koşturmak için çaba harcamıyoruz.Bizler gönülden, kalpten ve hiçbir karşılık beklemeden bu memlekete hizmet ediyoruz etmekde zorundayız.Bazı zaman minibüslerle bazı zaman otobüslerle bazı zaman yürüyerek Kırşehir tanıtımları yapıyoruz.Gerçekten kolay olmayan işleri imkansız ve  kişisel gayretlerimizle yapıyoruz.

O günkü toplantıda programı içerğini dinledik, yapılmış faaliyetler anlatıldı, yemek yedik, sevdiğimiz insanlara merhaba dedik ve o zirveye bir katkımız olmadan geri döndük İstanbul’a geldik.Bu toplantıyı organize eden Vekillerimize,Valimize, Belediye Başkanımıza, Federasyon Başkanımıza, Vakıf Başkanımıza ve iş adamlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 

Kırşehir Zirvesinde, beni yıllardır yaptığım hizmetlerimle takip ve takdir eden bir Prof. Hocamla tanıştım.Çok mutlu oldum kendileride beni yakından tanımakdan mutlu olduklarını ifade ettiler.

 

Önceden bir üniversitenin Rektörünün Kırşehir’li olduğunu o ilin Prof.Dr Milletvekili abimizden öğrenmiştim.Çok mutlu olmuş gurur duymuştum.

 

Kırşehir Zirvesinde beni yakından takip eden tanıştığım Prof. Hocamla birlikteyken tanışmayı arzuladığım bir ilin Üniversitenin rektörü hemşerimiz geldi.Hocam rektör hemşerimizle tanıştırdı.

 

Ve dediki hocam bak işte Kırşehirli olmaktan gurur duyduğum gurur kaynağı bir hemşerim Tv Program Yapımcısı ve Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya deyince ben memnun oldum hocam diye yüzümdeki güleryüzlü tebessümü görmenizi isterdim.Sanki dünyalar benim olmuştu sonuçta Kırşehirli bir gururumuz vardı karşımda.

 

Rektör hocamız yanında bulunan 2 arkadaşı vardı onlarda sanırım Prof. İdi.Bak dedi ordakine Dünya Kırşehirlilermiş bizde EVRENDEKİ KIRŞEHİRLİLER DERNEĞİ ni kuralım dedi alay ederek güldüler.Zaten o ortamda durmanın yeri yoktuda bizlere.

 

İşte okumak makam mevki sahibi olmak demek adam olmak demek değildir.

 

Sadece unvan alırsınız ama şunu söyleyim içimden gözyaşları döktüm.O Rektör hemşerimiz benim onurumu gururumu kırmıştı.Kırşehire olan şevkimi kırmıştı, hizmet aşkımı söndürmüştü.Hani biz”Yaradılanı severdik Yaradandan ötürü”

 

İşte sayın hemşerilerim herkes ben olma derdinde olduğu için kendilerinden önde giden birini istemezler.Ben önde gitsem ne olacak dedimya ben Belediye başkanı, parti başkanı olmak istemiyorumki.Ben hizmet edersem memleketim bu hizmetlerden faydalnır, bu hizmetlerden Kırşehir halkı kazanır.

 

Bu bahsettiğim Rektör Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kudret SAYLAM değil.Hani başta Neşet Ertaş sempozyumundan örnek verdim ordn örnek verdim diye bu bahsettiğim Rektöründe Kudret Hoca olduğunu algılamayın Kırşehir harici başka ilde Rektör.

 

Şunu demek istiyorum sayın hemşerilerim.Ne olursanız olun, makam mevki sahibi dahi olun ama özünüzden kişiliğinizden ödün vermeyin.

 

Neşet Ertaş sempozyumunda olsaydım Prof ünvanı almayacaktım.

 

Kırşehir Zirvesinde tanıştığım Rektörümle olsaydım ordada dekan olmayacaktım.

 

Bendeki sadece Kırşehir sevdası bendeki sadece Kırşehir sevgisi.Yaradanım sana sığınır sana güvenirim.Benim yaptığım ve yapacağım hizmetlerimden insanlara mahcup eyleme.Geriye baktığımda kimse ardımdan kötü söz söylemesin.Biz olma şuuruyla bizleri şuurlandır.Manevi milli değerlerimizden bizi yoksun eyleme.Hayır ve şer odaklarında her zaman bizleri hayırdan yana eyle.Darda kalmışlara rahatlık, zorda kalmışlara sabır ihsan eyle.Ey yüce mevlam sen yeri ve göğü yaratansın, şüphesiz senden geldik sana geleceğiz, bu nedenle her daim iyilik eden kullarından eyle.3 Günlük dünyada bizlere 5 günlük sefa sürdürme bizlere helalından doğru yoldan rızık kazanmamız için yarıdm eyle, senki bizleri duyan işitensin Allah’ım.Bizleri gördüğümüzden geri koyma, mevki makam sahibi olan insanlarımıza güler yüzü ve hayır hizmetlerini daim eyle, sen beni kötü işlerden ve kötü yollardan uzak tutu yarabbim .(amin)

 

Makam yerine her zaman insanlığımın, kişilğimin olmasını isterim.Çünkü KIRŞEHİR halkına söz verdim çok hizmet edecek günlerim var.

 

HEDEFE YÜRÜYEN ADAM OL YETER

 

Ne hakim, ne savcı, ne de doktor ol
Hedefe yürüyen adam ol yeter
Çıksa da önüne binbir türlü yol
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Elbet seni hakir görenler olur
Kınayanlar olur, yerenler olur
Vazgeç diye akıl verenler olur
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Kararlı ol, kim ne ederse etsin
Düşmana el salla kör dövüş bitsin
Sonsuza talipsen aldırma gitsin
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Engeller çıkarsa pes etme sakın
Ölümüne giden bir tavır takın
Kışlar bahar olur, uzaklar yakın
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Şu sahte dünyada gözün kalmasın
Dışın alsa bile için almasın
Makamın, şöhretin varsın olmasın
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Garibi, mazlumu üzen değişmez
Ezilen değişmez, ezen değişmez
Lafazanlık ile düzen değişmez
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Bir çınarsın, kimse bükemez seni
İstediği yöne çekemez seni
Hesaplar, planlar yıkamaz seni
Hedefe yürüyen adam ol yeter

Mertlik ve dürüstlük hileyi yener
Yalancının mumu yatsıda söner
Mutlaka bu devran tersine döner
Hedefe yürüyen adam ol yeter………….

 

Rabbim yar ve yardımcınız olsun gülen yüzünüz solmasın.

 

Hoşçakalın..

 

 

Saygılarımla

Ünal KAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3211 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Şartlar Olmamızı Gerektiriyorsa MİLLETVEKİLİ'de Oluruz. - 28/08/2014
Çok ŞÜKÜR Allah'ım !.... - 15/04/2014
Yardımlaşma ve Dayanışma,Ayrışma ve Kutuplaşmayamı Gidiyor - 24/03/2014
Kime ne için NEŞET ERTAŞ ödülü verildi anlamış değiliz - 21/10/2013
SAHİ BİZ KİMİN ADAMIYIZ ? - 23/06/2013
ÖZÜR DİLİYORUM - 03/06/2013
SİYASET İÇİN DERNEK KURULMAZ - 18/04/2013
DÜZENİN İÇİNDEKİ DÜZENSİZLİKTE RAFTAKİ SAKLI “KUL HAKLARI” - 13/03/2013
NEŞET ERTAŞ’a VEFAMIZ OLMALIYDI - 29/01/2013
 Devamı
ÜNAL KAYA - DÜNYA KIRŞEHİRLİLER DERNEK BAŞKANI

ÜNAL KAYA
Dernek Başkanı
Özgeçmiş
www.unalkaya.com
Başkandan Mesaj
BİMER BAŞVURU
Bimer Başvuru Formu | Bimer sorgulama
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92525.9489
Euro6.56776.5940
Hava Durumu
Saat

FACEBOOK'ta BİZ
KIRŞEHİR İDARİ YAPISI

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa KENDİRLİ


MUSTAFA KENDİRLİ
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
AK PARTİ
 Halkla İlişkiler Binası 1.
Kat Nolu Banko Oda: E113

TEL: 0312 420 59 38
        0312 420 59 39
FAX: 0312 420 22 61


 

 Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ?

 

DR. METİN İLHAN
KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ
CHP

 Halkla İlişkiler Binası 3. 
Kat 3 Nolu Banko Oda: F320

TEL: 0312 420 56 20
        0312 420 56 21
FAX: 0312 420 21 23 Kırşehir Valisi İbrahim AKIN

İbrahim AKIN
 Kırşehir Valisi

Tel : 0386 213 11 25  
Fax: 0386 213 33 97


Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu

Selahattin EKİCİOĞLU
Kırşehir Belediye Başkanı

Tel : 0386 213 10 23 
Fax: 0386 213 44 87
 

 

 

YURT DIŞINDAKİ DERNEKLERİMİZ

 • ABD
  ALMANYA
  AVUSTURYA
  AVUSTURALYA
  BELÇİKA
  DANİMARKA
  FRANSA
  HOLLANDA
  İSVEÇ
  İSVİÇRE
  İTALYA
  İSPANYA
  NORVEÇ

Nöbetçi Eczaneler
 Kırşehir

Konaklama Mekanları

Kırşehir 

Kaplıcalarımız

 Kırşehir

Gezi Alanları

 Kırşehir

Onix Kırşehir

 

Kaman Cevizi

TÜRKİYE deki DERNEKLERİMİZ
 • ADANA
  ADIYAMAN
  AFYONKARAHİSAR
  AĞRI
  AMASYA
  ANKARA
  ANTALYA
  ARTVİN
  AYDIN
  BALIKESİR
  BİLECİK
  BİNGÖL
  BİTLİS
  BOLU
  BURDUR
  BURSA
  ÇANAKKALE
  ÇANKIRI
  ÇORUM
  DENİZLİ
 • DİYARBAKIR
 • Temsilcimiz
 • Ramazan Doğan 
 • 0542 584 40 06
 • EDİRNE 
 • ELAZIĞ
  ERZİNCAN
  ERZURUM
  ESKİŞEHİR
  GAZİANTEP
  GİRESUN
  GÜMÜŞHANE
  HAKKARİ
  HATAY
  ISPARTA
  MERSİN
 •  
 • Mersin Kırşehirliler Derneği

 •  
  İSTANBUL

 • İZMİR
  KARS
  KASTAMONU
  KAYSERİ
  KIRKLARELİ
  KIRŞEHİR
  KOCAELİ
 •  
 • Gebze Kırşehirliler Derneği
  Tel :
   
  KONYA
  KÜTAHYA
  MALATYA
  MANİSA
  KAHRAMANMARAŞ
  MARDİN
  MUĞLA
  MUŞ
  NEVŞEHİR
  NİĞDE
  ORDU
  RİZE
  SAKARYA
  SAMSUN
  SİİRT
  SİNOP
  SİVAS
  TEKİRDAĞ
  TOKAT
  TRABZON
  TUNCELİ
  ŞANLIURFA
  UŞAK
  VAN
  YOZGAT
  ZONGULDAK
  AKSARAY
  BAYBURT
  KARAMAN
  KIRIKKALE
  BATMAN
  ŞIRNAK
  BARTIN
  ARDAHAN
  IĞDIR
  YALOVA
 •  
 • Yalova Kırşehirliler derneği
  Tel:
   
  KARABÜK
  KİLİS
  OSMANİYE
  DÜZCE
 • DÜZCE 

 

Sitemizde yayınlanan Reklamlardan Herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Aşamasında olup Şu an itibariyle internet üzerinden faaliyete başlamıştır..Derneğimiz Kurulum aşamasındadır

Videolarımız
 Kırşehir
Takvim